Cestování bez bariér

Kategorie: AMERIKA

Doprava

Doprava

zpět

Dálnice

Při vjíždění na dálnici vám musí dát ostatní účastníci jedoucí v nejbližším pruhu přednost. Jízda po čtyř až pěti proudových dálnicí jedním směrem, se nám ze začátku zdálo jako totální šílenství. Stačily dvě, tři jízdy a zjistili jsme, že na dálnicích vládne perfektní pořádek. Každý řidič si hlídá svůj pruh a o nic víc se nestará. Pokud chce někdo rychlejší předjet pomalejšího řidiče, může jej předjet z leva i zprava. To pak znamená, že když sjíždíte nebo sami předjíždíte, musíte si hlídat obě strany.

Na dálnicích se sejdete se zvláštním jízdním pruhem, který je oddělen dvojitou čárou a označen kosočtvercem tzv. Carpools Lane. Toto je pruh sloužící k přepravě osobních vozidel, které vezou dva a více lidí. Navigace nás na tento pruh pohodlně dovedla a včas nás upozornila na blížící se sjezd. Výhodou těchto pruhů je to, že se v něm zřídka vytváří kolony a občas vás provezou rychleji přes větší město, když jim projíždíte. Do tohoto pruhu lze vjíždět a vyjíždět pouze v zónách, kde je přerušovaná dvojitá čára. V žádném případě nikdy jindy tuto čáru nepřejíždějte, hrozí za to pokuta okolo 200 dolarů. Stejná pokuta je i za nesprávné užití tohoto pruhu.

Rychlost na dálnici je vždy označená značkami, ale běžně se jezdí okolo 75 – 80 mílí/h. Dálnice jsou převážně zadarmo, ale občas se nachází zpoplatněné úseky, na kterých je vybíráno mýtné klasicky s člověkem na přepážce, anebo elektronicky. Někdy jsou ale tyto placené úseky špatně nebo vůbec značené, a tak se vám může jako nám stát, že jím projedete, a ze zaslané pokuty se pak dovíte, co jste spáchali. Jeden ze špatně značených úseků je mezi L.A. do San Diega.

 

Města

Ve městě se jezdí okolo 45 mil/h, záleží na okolí. Vždy je ale rychlost vyznačena dopravní značkou. Do křižovatek, které nemají řízený provoz semafory, se jezdí v pořadí, jak řidiči do křižovatky přijeli. Neexistuje zde žádná přednost zprava nebo nutnost dát přednost při odbočení doleva.

Semafory

 - nejsou na začátku křižovatky (z pohledu řidiče), ale na druhém konci. Oranžové světlo mezi zelenou a červenou svítí mnohem déle. Máte tedy čas na projetí před červenou a nemusíte hned prudce brzdit. Je to bezpečnější. Naopak, mezi červenou a zelenou, vůbec oranžová není – z červené to skočí hned na zelenou. To vás může překvapit, když nedáváte pozor. Na semaforech většinou bývá uveden název kolmé ulice. To znamená, že víte do jaké ulice přesně odbočujete a celkově se tak lépe orientujete. Obecně je povoleno na červenou odbočovat vpravo, pokud to není vysloveně nápisem před křižovatkou zakázáno např. „NO TURN ON RED“. Musíte zastavit (jako kdyby tam byla STOPka) a dát přednost vozidlům jedoucí v kolmém směru. Když máte červenou a v kolmém směru nikdo nejede, zbytečně se nestojí. Jen si musíte dát pozor na to, že také musíte dát přednost v jízdě těm, kteří se v kolmém směru zprava otáčejí do protisměru, a také chodcům, kteří před vámi přechází. Obecně je povoleno se na křižovatkách otáčet do protisměru, pokud to není značkou zakázáno. Pokud narazíte na červeně blikající semafor, znamená to to samé jako značka STOP.

All-way STOP

 – specialitou v USA jsou křižovatky se značkou STOP ve všech směrech. To znamená, že musíte zastavit a dát přednost ze všech směrů těm, kteří přijeli ke křižovatce dříve. Tedy první jede ten, který první dojel ke křižovatce a zastavil. Někdy je to složité přesně určit kdo přijel první, proto jsme se řídil spíš pravidlem, vydrž a uvidíš. Časem jsem zjistil, že si často lidé dávali přednost nebo se vždy někdo našel, kdo pořadí hlídal. Velkou trpělivost musíte mít v místech, kde jsou ulice několikrát po sobě osázeny značkou STOP. To se jen rozjíždíte a zastavujete, rozjíždíte a zastavujete.

Školy a děti

 - rychlost zde bývá velmi nízká, okolo 15 mph, ale jen během přítomnosti dětí. Ta je signalizovaná blikajícím světlem, anebo značkou „when children are present“. Americké žluté školní autobusy jezdí každý školní den. Jezdí pro děti až domů a svážejí je do škol, odpoledne je zase rozváží domů.

V případě, že školní autobus jede před vámi a silnice má pouze jeden jízdní pruh, nesmí se nikdy předjíždět. Pokud stojí autobus u chodníku, nesmíte ho předjet, i když má silnice dva pruhy ve vašem směru (vystupují a nastupují děti a hrozí vběhnutí dětí před auto). Když autobus signalizuje stopku (červeně blikající světla a vyklopená cedule „STOP“), musíte zcela zastavit. V tomto případě musí zastavit i vozidla jedoucí v protisměru jízdy do doby, než se autobus opět nerozjede. Doporučujeme tato pravidla dodržovat, jelikož často v blízkosti číhá policejní hlídka a na toto pravidlo dohlíží. Pravidlo dodržujte i v případě, že nikde žádné dítě nevidíte.

Parkování

 - při parkování používejte vyhrazená parkoviště, která jsou často kontrolována. Do parkovacích automatů se vhazují mince v hodnotě 5, 10 a 25 centů - je lepší mít vždy pár drobných po kapsách. Někdy může být parkování ve velkých městech dražší okolo 20 a více dolarů za den. V USA se používají tzv. "Botičky", či jiná zařízení, za jejichž odstranění zaplatíte 30 dolarů a více.

Pokud je obrubník označen:

červeně - parkování zakázáno

 

žlutě - zóna k nakládání

 

zeleně - parkování povoleno po dobu 10 minut a 15 minut v pracovní době

 

modře - parkování vyhrazené pro tělesně postižené

K označení vozidla přepravujícího tělesně postiženého postačí i naše evropská kartička ZTP používaná ve vozidlech - je lepší označit vozidlo i místním označením viz. foto.

 

Bezpečnostní pásy

- vždy se připoutejte bezpečnostními pásy

 

Dopravní značky

 - výstražné značky jsou obvykle znaky či obrázky na žlutém pozadí. Příkazové značky jsou černé znaky a texty na bílém čtverci či obdélníku. Směrové značky jsou zelené, turistické informativní značky hnědé a servisní značky modré. 

Časté značky s textovým polem:      

Ped Xing      -

     Přechod pro chodce (pedestrian crossing)

 

Yield            -

     Dej přednost v jízdě

 

Bump           -

     Hrbol

 

One Way      -

     Jednosměrná ulice

 

Work Area   -

     Pracovní zóna

 

Řidičský průkaz

 - řidič musí mít u sebe vždy řidičský průkaz a cizinec mezinárodní řidičský průkaz, nájemní smlouvu, doklady od vozidla, pas či jiný identifikační průkaz. Tyto doklady musí být viditelně umístěné u řidiče. Nikoliv někde po autě či zahrabané ve věcech!!!