Cestování bez bariér

Kategorie: AMERIKA

Půjčení auta

Půjčení auta

 zpět

Původně jsme si chtěli půjčit auto tipu kombi, ale tento tip auta je v půjčovnách USA výjimečně, a spíše jsou k dostání vozidla tipu sedan, SUV, minivan... Časem jsme usoudili, že volba tipu vozidla SUV byla skvělá. Po příjezdu do půjčovny Alamo jsme do poslední chvíle nevěděli, jaké auto v třídě SUV budeme mít k dispozici. Sepsaná smlouva o půjčení vozidla, vygenerovaná z automatu měla velikost pokladní účtenky ze supermarketu při velkém nákupu. Od obsluhy půjčovny jsme dostali instrukce, abychom se vydali přes ulici na parkoviště a ze třetí řady si vybrali jakékoliv auto tipu SUV, které nám bude vyhovovat. A skutečně, ve třetí řadě bylo zaparkováno několik odemčených aut s doklady uvnitř.


Vybrali jsme si vozidlo Dodge - Caravan, což je vozidlo určené pro sedm lidí i s řidičem a svojí velikostí se podobá většímu VW Sharan nebo Citroenu C8. Ohromila nás prostornost a čistota vozidla. Vozidlo bylo vybaveno osmi stupňovou manuální převodovkou, elektrickým ovládáním všech oken, el. ovládáním všech dveří a to i na klíčích, el. ovládáním zpětných zrcátek, tempomat, klimatizaci, která se dala rozdílně nastavit jak pro řidiče, tak pro spolujezdce a ostatní lidi sedící v zadní části za řidičem, hodně úložných prostor a asi 10 možností, kam si umístit láhve s pitím.


Časem jsme pochopili systém skládání prostředních sedadel. Do té doby jsme prostor pod sedadly užívali jako úložný. Při půjčení auta chtějte, aby auto bylo vybaveno tempomatem a klimatizací. Při jízdě nekonečně dlouhou dálnicí oceníte pomocníka v podobě tempomatu a klimatizaci pak při jízdě v pouštích. I já jako velký odpůrce klimatizace jsem byl rád, že jí v poušti máme.


Co nás velmi překvapilo je to, že nikoho nezkoušejí z pravidel silničního provozu. Dokonce nám nebylo ani sděleno, na co půjčené auto jezdí, a jak vypadají potřebné dokumenty k vozidlu pro kontrolu policií.


Cena půjčeného auta na dvacet dnů, s pojištěním a připojištěním, nás vyšla na cca 1.000,- Kč na den (20.000,- Kč na celou dobu v roce 2014). V připojištění bylo zahrnuto např. přistavení nového auta při poruše nebo dotankování auta, když by došel v poušti benzín - bohužel v poušti není žádný mobilní signál Zamračený Smějící se

Navigaci jsme měli svoji z ČR, do které jsme si stáhli mapu celé USA. Navigace po celou dobu šlapala na jednu velkou jedničku. Několikrát jsme se dočetli, že se dá jezdit po státech i pomocí automap, ale při jízdě po obrovských dálničních uzlech nebo ve velkých městech, jsem si tuto možnost navigace nedovedl představit. V Americe určitě doporučujeme jezdit pomocí navigace, místy je to totiž nezbytná pomůcka řidiče.


S půjčeným vozidlem se nevyplatí porušovat dopravní předpisy, jelikož půjčovny aut vaše data předávají policii, která vám zašle domů do ČR dopis o uhrazení pokuty.