Cestování bez bariér

Kategorie: AMERIKA

Turistické vízum, ESTA

Turistické vízum, ESTA

zpět

Pro vstup na území USA musíte mít v každém případě jedno z následujících:

Vízum

– platí 10 let nebo do konce platnosti pasu. Musí se osobně žádat na velvyslanectví USA a je možné získat povolení k pobytu až na dobu 6 měsíců.

ESTA

 – platí 2 roky, slouží k povolení pobytu na 90 dní, obvykle dostačující pro drtivou většinu turistů, není potřeba chodit na ambasádu, vše se odehrává elektronicky přes systém ESTA (elektronická cestovní registrace) a převážně vám obratem přijde na mail odpověď. Je nutné mít PLATNÝ biometrický pas po celou dobu pobytu na území USA. Obyčejný pas nestačí. Vyřízení elektronické registrace je zpoplatněné okolo 14 dolarů se vším všudy. Pokud vám bude ESTA zamítnuta, není ještě nic ztraceno!!! Stále můžete zažádat o vízum a absolvovat osobní pohovor na ambasádě. Ale bude to výrazně dražší a složitější. 

Turistické vízum

 – v případě delšího pobytu než 90 dní nebo byla-li zamítnuta elektronická registrace ESTA, musíte získat turistické vízum. To spočívá ve vyplnění žádosti na internetu (formulář DS-160), poplatek okolo 160 dolarů a následně uskutečnit cestu na ambasádu v Praze a absolvovat pohovor s konzulárním úředníkem.

Určitě musíte mít jedno z těchto povolení u sebe kladně vyřízeno ještě před nastoupením do letadla směrem USA!!!