Cestování bez bariér

Kategorie: EVROPA

Velikonoční výlet do lotyšské Rigy a litevské Kosy

Velikonoční výlet do lotyšské Rigy a litevské Kosy

Střední obtížnost Doprovod 

Informace k cestě    Ubytování     Foto     Video

 

Riga:

Zajímavá místa a budovy: Ratslaukums Town Hall Square  (mapa)  -  House of Blackheads (Dům Černohlavců), radnice 

                                            Doma Laukums Doms Square  (mapa)  -  Riga Cathedral, Art museum Riga Bourse, Lotyšské rádio

                                            The Cat´s House (Kočičí dům)Pomník SvobodyLaima Clockulice Strelnieku iela, Alberta iela,  Antonijas iela a Elizabete iela

Vyhlídky:  Bazilika Sv. Petra (mapa)Projížďka lodí (mapa) - video

Kavárna, nákupy:  Double Coffee Doms (mapa),  Central market (mapa)

Okolí Rigy:  rekreační oblast Jurmala (mapa), město Cesis (mapa)  -  kavárna Priede, lesní park Ligatnes Takas (mapa), Padomju slepenais bunkurs (mapa)

Ubytování:  Alta Hostel (mapa)

 

Litva (mapa): 

Křížový vrch (Kryžiu kalnas), Národní park Kuršská kosa  -  Juodkrante, přírodní rezervace - Nagliu Pažintinis Takas 

O velikonocích 2017, jsme se si vyjeli na 5-ti denní návštěvu dvou pobaltských států, Lotyšska a Litvy. Hlavním cílem pro nás byla Lotyšská Riga a Kurská kosa v Litvě. Dohromady nám cesta tam a zpět zabrala dva dny. Další dny byly naplánované: tři dny Riga a její okolí, jeden den na cestu a návštěvu Litevské části Kurské kosy. Tentokrát jsme se na cestu vydali ve čtyřech a jako nejlevnější varianta nám vyšla doprava vlastním autem.

Liberec-(Polsko) Poznaň-Wroclaw-Lódz-Warszawa-Suwalki- (Litva) Kaunas-Panevéžys- (Lotyšsko) Riga. Cesta je dlouhá okolo 1 200 km a časově to vyjde na 12 – 13 hodin jízdy.

 

Lotyšsko – Riga

V Lotyšsku žije okolo 2 mil. obyvatel, z toho 700 tisíc žije v hlavním městu Riga. Celé historické centrum Rigy je zapsané v kulturním dědictví UNESCO a dá se projít skoro za jeden den. Ulice jsou převážně dlážděné kočičími hlavami. Ty na některých místech nahrazuje modernější dlažba s hladkým povrchem.  Přesto všechno je lepší vybavit vozíček prostředním přídavným kolečkem pro snazší jízdu na nerovném povrchu (pokud jej máte). V noci je Riga skromně nasvícená a má velmi poklidnou atmosféru. Z vlastní zkušenosti doporučujeme procházku po promenádě podél řeky Douglava odkud je výhled na moderní budovu knihovny, most Akmens Tilts a železniční most se zajímavým nasvícením. V období měsíce dubna tu bývá dost chladno a větrno. Při našem výletě jsme byli ubytování v Alta Hostelu, který je součástí skladových prostor Central marketu, kde lze koupit nejrůznější druhy potravin (obchod je bezbariérový). Největší zajímavostí Central marketu jsou samotné budovy, které jsou pozůstatkem hangárů pro vzducholodě. Později se nám ukázalo, že ubytování v Alta Hostelu bylo pro nás díky své poloze a ceně nejideálnější.

Železniční most

Knihovna

Obchodní část

Ratslaukums Town Hall Square

- uprostřed náměstí je kamenná socha Rolanda. Dominantou celého náměstí je House of Blackheads (Dům Černohlavců), ve kterém se nachází bezbariérové infocentrum. V době oprav zámku, nahrazuje občas House of Blackheads sídlo prezidenta. Vedle House of Blackheads stojí budova musea okupace (byla v rekonstrukci). Naproti House of Blackheads stojí radnice, do které je bezbariérový přístup pomocí nájezdu a el. plošiny. V prosklené vitríně, u vchodu do radnice je vystaven obrovský klíč od města. Vedle radnice v ulici Máza Jauniela se nachází parkoviště s veřejnými bezbariérovými toalety.

House of Blackheads (Dům Černohlavců) Radnice

Doma Laukums Doms Square

- na náměstí je evangelická katedrála Riga Cathedral. Naproti katedrále je budova Art museum Riga Bourse s nejrozsáhlejší sbírkou světového umění v Lotyšsku (6 euro vstup/ 2017). Roh budovy je vybaven hodiny a barometrem. Vedle budovy musea je zajímavá budova Lotyšského rádia.

 

Double Coffe Doms

- je kousek od náměstí Doma Lakumus Doms Square v ulici Škunu iela. Do kavárny se musí překonat jeden schod a dále je bezbariérová. Toaleta kavárny je společná pro všechny pohlaví. Podávají zde výborné vařené jídlo a kávu. Kavárna má zdarma wifi připojení.

Doma Laukums Doms Square (Riga Cathedral) Doma Laukums Doms Square (Riga Cathedral)

Doma Laukums Doms Square (Art museum Riga Bourse) Doma Laukums Doms Square (Art museum Riga Bourse)

Doma Laukums Doms Square (Litevské rádio)

The Cat´s House (Kočičí dům)

- leží asi 3 minuty chůze od náměstí Doma Laukums Doms Square v ulici Zirgu iela. Největší zajímavostí domu jsou kočky na dvou věžičkách, které se časem staly jedním ze symbolů města. K domu se váže zajímavá legenda o bohatém obchodníkovi, kterému bylo zamítnuto členství v cechu. Naštvaný obchodník na svůj dům umístil dvě kočky a natočil je zadky směrem na cechovní dům.  Tento projev nelibosti se nelíbil členům cechu a požadovali po obchodníkovi, aby kočky natočil jinak. Nakonec byli cechovní členové obchodníkovým projevem donuceni jej přijmout a obchodník kočky obrátil hlavou k cechovnímu domu.

The Cat´s House (Kočičí dům)

The Cat´s House (Kočičí dům)  The Cat´s House (Kočičí dům)

Pomník Svobody

- je v centru Rigy na ulici Brivibas bulvaris u parku Bastejkalns. Byl odhalen v roce 1935 na památku padlým v bojích o nezávislost. Dnes je spíš vnímán jako symbol lotyšské státnosti, nezávislosti, jednoty národa a svobody. Pomník dosahuje celkové výšky 42 m, z toho 9 m tvoří socha Svobody. Je vyroben z šedé a černé žuly, travertinu, železobetonu a mědi.

Pomník svobody (park Bastejkalns) Pomník svobody (park Bastejkalns)

Pomník svobody (park Bastejkalns)

Laima Clock

- se nachází poblíž pomníku Svobody (cca 100 m), u kamenného mostu v parku Bastejkalns. Název Laima na hodinách je název společnosti, která je největším výrobcem cukrovinek v Lotyšsku se sídlem v Rize.

Laima Clock Laima Clock

Bazilika Sv. Petra

- stojí vedle náměstí Ratslaukums Town Hall Square v ulici Peterbaznicas iela. Ke katedrále se přichází po kostkatém náměstíčku. Do katedrály se vstupuje širokými dveřmi. Před vstupem do vestibulu katedrály se musí zdolat jeden větší schod. Katedrála je bezbariérová. Vstup do katedrály stojí pro vozíčkáře i jeho doprovod 3 eura (2017). Díky své věži, ze které je krásný výhled na celou Rigu, je katedrála hojně navštěvována turisty. Na vyhlídku věže vyváží turisty prostorný výtah. Vyhlídka je pro vozíčkáře i jeho doprovod zpoplatněna 9-ti eury (2017). Bohužel k výtahu se musí překonat cesta přes schodiště do 2. patra. Samotná vyhlídka až na jedno místo je široká okolo 90 – 100 cm. S přístupem na vyhlídku nemají zaměstnanci katedrály žádný problém. Ale zdolání schodů musí vozíčkář a asistent zvládnout svépomoci. Vyhlídku bychom nedoporučili samotnému vozíčkáři nebo vozíčkáři na el. vozíku.

Bazilika SV. Petra

Bazilika SV. Petra (vyhlídka)

Projížďka lodí

- je nejlepší způsob, jak si trošku jiným způsobem prohlédnout Rigu. Při plavbě nás nečekalo žádné omezení v pohybu a mohly jsme být na jakémkoliv místě na palubě (to i na horní nekryté palubě). K nástupnímu molu do lodě jsme museli překonat okolo 10-ti širokých schodů. Okolo lodě vedla cca 1 m široká ulička, kudy jsme s vozíkem pohodlně dojeli na jakékoliv místo lodi. Na horní palubu vedlo příkré schodiště, kam nám ochotně pomohli námořníci, vytáhnout vozíček. Samotná plavba stojí pro každého 10 euro (2017) a trvá okolo jedné hodiny. Na palubě je k dispozici výběr alkoholického a nealkoholického nápoje. My jsme si plavbu zpříjemnili objednáním teplého čaje s kávou (3 eura/2017). Na lodi je i toaleta, kterou jsme neotestovali. Část plavby jsme pro Vás zachytili zde na videu.

Projížďka lodí Projížďka lodí

ulice Strelnieku iela, Alberta iela, Antonijas iela a Elizabete iela

jsou především zajímavé krásnými secesními budovami. V ulicích jsou chodníky pohodlně sjízdné ale bez nájezdů na chodníky. Místní silnice jsou dlážděné kočičími hlavami a přejezd přes ně je tak trošku ofroudový.

Dům, vila Letopočet 1906

Dům, vila Dům, vila

rekreační oblast Jurmala

- leží 20 km od Rigy, část cesty je zpoplatněný (tam i zpět dohromady 2 eura). Jde o jedno z Lotyšských letovisek, se zajímavými dřevěnými domy. Přístup na písečnou pláž k moři je vyřešen dřevěnými lávkami. Písečná pláž je udusaná natolik, že jsme se při jízdě po pláži nikde s vozíkem nebořili a pohyb zde byl o něco snazší.

Jurmala Jurmala

Jurmala

město Cesis

- leží 90 km od Rigy (1:30 hod. jízdy), cesta k městu vede rychlostní silnicí, kvalitou podobající se spíš tankodromu. Cesis patří k jedněm z nejstarších Lotyšských měst. Poblíž centra stojí středověký hrad se zámkem, pod kterým je jezero se zámeckým parkem Cesu pils park a kostel proměnění pravoslavné církve. V okolí hradu se nachází ulice se starými dřevěnými budovami.

Hrad, zámek park, hrad, Cesis

kavárna Priede (mapa)

– nachází se v červeném domku na náměstí Rožu laukums, poblíž Baziliky Sv. Jana. Je lehce přehlédnutelná, protože ji částečně zastiňuje kavárna Cafe2 locals (bráno pohledem od baziliky). Priede zrovna nepatří mezi bezbariérové kavárny, před vchodem a na toaletu je nutnost zdolat jeden schod. I přesto bychom kavárnu doporučili k občerstvovací zastávce. Kavárna nenabízí pouze širokou nabídku káv a zákusků. Je zde i nabídka exkluzivních teplých jídel, ze které si určitě každý vybere něco na zub. Z naší zkušenosti doporučujeme lososa nebo těstoviny s mořskými plody a jako dezert čokoládové suflé nebo dort Pavlovova. Velmi nás pobavilo ztvárnění společné toalety ve stylu přírodního dekoru se zvukem cvrlikajících ptáků. Na kavárnu jsme přišli úplně náhodou. Rozhodovali jsme se mezi výše zmiňovanou Cafe2 locals, která byla bezbariérová a kavárnou Priede. Důvod naší volby pro Priede byl prostý, dalo se zde platit kartou.

kavárna Priede - jídlo kavárna Priede - jídlo

kavárna Priede - jídlo kavárna Priede - jídlo

kavárna Priede vpravo (červený dům)

Lesní park Ligatnes Takas

leží u města Ligatne. Park bychom spíš přirovnali k lesní zoologické zahradě než k parku. Záleží na úhlu pohledu. Po zpevněných lesních cestách jsme se lesem dostávali k výběhům s lesními zvířaty sovy, losy, medvědy, lišky, rysy, divoké prasata…. Park je díky asfaltovým cestám přístupný i pro vozíčkáře, kteří jej mohou projet autem a z některých odpočívadel se po zpevněných cestách dostat k výběhům se zvířaty. Část parku jsme zkusili projít po širších, zpevněných, cestách, určené pro pěší. Zde občas stačilo překonat některá z dřevěných schodišť. V tomto případě se doprovod vozíčkáře na některých úsecích pořádně nadře. V případě el. vozíku doporučujeme variantu projetí parku autem. Toalety jsme našli pouze na začátku parku u hlavní budovy.

Ligatnes Takas, Lesní park Ligatnes Takas, Lesní park

Padomju slepenais bunkur

– jedná se o protiatomový bunkr, který se řadil mezi přísně tajné objekty s kódovým označením Ošetřovna. Nachází se uprostřed lesa poblíž města Ligatne a pochází z éry sovětského Lotyšska pro vládní činitele. Je velký 2000 m2 a leží v 9 m hloubce pod funkčním rehabilitačním centrem. V bunkru jsou k vidění prostory pro vládní činitele, které jsou luxusně vybaveny nábytkem, dieselové agregáty pro výrobu elektrického proudu, klimatizační zařízení čištění vzduchu, telekomunikační zařízení a další unikátní sovětské vybavení. Před návštěvou je zapotřebí ověřit si, zda mají otevřeno. V případě velkých skupin je nutná objednávka.

 

 

Litva

 

Křížový vrch (Kryžiu kalnas)

– velmi zajímavé místo ve vnitrozemí Litvy. Leží 10 km od města s krkolomným názvem Šiauliai a 2 km východně od silnice vedoucí do Joniškisu (124 km od Rigy, 1:45 hod. jízdy) u vesničky Jurgaičiai. Jde o malý posvátný kopec, kam poutníci, návštěvníci nebo novomanželé umisťují po dlouhá léta kříže. Výsledkem zanechávání křížů je kopec, pokrytý tisíci a tisíci různých druhů křížů. V minulosti byl kopec několikrát srovnán se zemí, ale vždy se začali objevovat nové a nové kříže. Časem byl v povzdáli postaven cihlový klášter Františkánských mnichů. Od parkoviště u informačního centra, kde mají invalidé parkování zdarma, vede zhruba 500 m dlouhá pevněná cesta s hladkým povrchem přímo ke křížovému vrchu. Na vrchol kopce vede cca 20 schodů, ze kterého je vidět výše zmiňovaný klášter. Ke křížovému vrchu nebo klášteru lze přijet i po asfaltové silnici. Klášter má díky nájezdové plošiny bezbariérový přístup.

Křížový vrch

Národní park Kuršská kosa (Litevská strana)

– unikátní přírodní výběžek, vybíhající z pevniny do moře, se rozkládá na území dvou států, Litvy a Ruska. Celý park patří do kulturního dědictví UNESCO a díky větru se každým rokem mění. Je tu několik malebných rybářských městeček a nejstarší a největší kolonie Kormoránů, Volavek v Litvě. V minulosti byla část kosy odlesněna, což mělo za následek rapidního úbytku písečného povrchu kosy. Aby nedošlo ke zničení unikátního přírodního výběžku, začalo se s opětovným zalesňováním kosy. Samotné zalesňování je i nadále hlavní prioritou správy národního parku. I přes veškerou snahu parku v zamezení odvátí písečného povrchu kosy, vítr ročně mění písečné duny od 0,5 m do 5 m a tím každý rok mění ráz krajiny.

Na Kosu se dá dostat pouze trajektem. V našem případě jsme využili trajekt ve městě Klaipeda, který jezdí každých 20 minut a plavba trvá okolo 10 minut. Cena trajektu vyšla na 11,5 eura za auto i s řidičem a 0,80 eura za každou osobu v autě (v roce 2017). Po celé délce výběžku vede jedna asfaltová silnice spojující všechny rybářské vesničky. Vedle silnice, vede asfaltová cyklostezka.

hnízdo kormoránůLitva

Juodkrante

- je nejstarší vesnice Kurské kosy (v litevské části). Na rozdíl od ostatních vesnic, odolala pohybu písečných dun a je neustále na stejném místě od 18 – 19 století. V minulosti byla známa převážně díky rybolovu a zpracováváním jantaru. Dnes už převážně žije z turistického ruchu.

Nagliu Pažintinis Takas

- je přírodní rezervace, která se rozprostírá na 9-ti km Kurské kosy mezi Juodkrantes a Pervalkos. Přírodní rezervací vede asfaltová silnice a vedle ní široká asfaltová cyklostezka. Jsou zde k vidění tzv. Mrtvé duny, zasypané bývalé osady porostlé přirozenou lesní vegetací. U parkoviště Pažintinis Takas Nagliu gamtiniame rezervate jsou obrovské písečné duny, ze kterých je překrásným panoramatickým výhledem na moře a okolí. Mimo to lze na vlastní oči sledovat zrnka písku, které vítr přenáší z jedné duny na druhou. Od parkoviště vede zpevněná naučná stezka, na kterou se před písečnými dunami napojuje široká, dřevěná lávka, vedoucí na strmou dunu. Bohužel lávka nevede až k samotné vyhlídce a na písečné duně končí. Dále už se musí jít pískem na vyhlídku. Vozíčkář se dostane lávkou pouze na velkou písečnou dunu ale na samotnou vyhlídku už ne. Ale i z konce lávky je krásný výhled na okolní přírodu. Samotná vyhlídka a obrovská písečná duna se nachází na větrném místě a v jarních dnech tu díky větru bývá dost chladno.

Litva

Litva