V listopadu jsme navštívili Brněnské výstaviště, kde se konal veletrh karavanů a obytných vozů. Na místním parkovišti jsme zanechali auto a vydali se do útrob brněnského výstaviště (parkování 150,- Kč/den, hendikepovaní zdarma).
Po zaplacení vstupného (plné vstupné 150,-, ZTP/P za 100,- Kč, doprovod zdarma) jsme zjistili, že se na výstavišti mimo jiné pořádá MS v online hrách, MS v mobilních hrách, přehlídka sportovních aktivit pro děti a mládež také si lze prohlédnout závodní vozidla světové motoristické soutěže Dakar. Vše za jednotnou cenu.
Z výstavy karavanů jsme byli nadšeni, ale zároveň i trochu nemile překvapeni. Mezi světovými značkami obytných vozů byl pouze jeden jediný výrobce zaměřený na bezbariérové karavany. Jednalo se o karavan společnosti Karavanem do světa s.r.o. (www.karavanemdosveta.cz). Nebudou pro světové značky obytných vozů kdo ví jaká konkurence, ale alespoň prokazují flexibilitu při výrobě karavanů. Pro zvědavost jsme se poptávali u několika vystavovatelů obytných automobilů na možnosti přizpůsobení vozů pro vozíčkáře. Pokaždé nám bylo odpovězeno, že vozidla jsou typizována a nedají se nijak přizpůsobit. Někteří vystavovatelé si nás radši ani nevšímali (aspoň tak nám to připadalo). Z odpovědí některých prodejců jsme si z veletrhu odnesli dojem, že pokud neoplýváte zbytečnými deseti miliony na obytný autobus, který se uzpůsobuje dle požadavku zákazníka, může vozíčkář na cestování karavanem zapomenout. Díky společnosti Karavanem do světa tak konečně svítá vozíčkáři naděje na cestování karavanem, která momentálně vyvíjí prototyp. Z celého veletrhu jsme si odnesli plno tipů, jak si zpříjemnit cesty při autoturistice.
Celé brněnské výstaviště je bezbariérové, včetně toalet pro vozíčkáře. I zde jsme ale narazili na neoblíbený povrch v podobě kočičích hlav u vstupu do areálu, ale to je asi vše, co bychom výstavišti vytkli.
Během celého víkendu jsme byli ubytováni v resortu Santon, který jsme pečlivě prozkoumali (článek zde).