Cestování bez bariér

Kategorie: ČESKÁ REPUBLIKA

Výlet na Mariánskohorské boudy a Protrženou přehradu

Výlet na Mariánskohorské boudy a Protrženou přehradu

 Střední obtížnost Doprovod

Jednoho víkendového dne nás jarní sluníčko vylákalo do nedalekých Jizerských hor. Náš výlet jsme zahájili v Josefově Dole, a to výšlapem po cyklostezce směrem k Mariánskohorským boudám. Cesta vedla do kopce po hrubší asfaltce a občas ji překřížila žlutá turistická značka. Byla to docela fuška. Ale co, dali jsme to!!!

Zhruba po hodinovém stoupání se před námi objevila velká lesní louka s chátrajícím stavením. Kousek od něj se v mnohem lepším stavu nacházely další tři budovy. Všude vládl blahodárný klid a mír, který narušovalo šumění lesa a nějaký ten cyklista svištící dolů do údolí Desné.

Panoramatické foto Mariánskohorských boud

První Mariánskohorská bouda z roku 1709 Mariánskohorská stroužka

Z místní informační tabule jsme se dozvěděli, že chátrající stavení, které nás při vstupu na louku uvítalo, je jedna z prvních Mariánskohorských bud, postavena kolem roku 1709. V té době v ní bydleli dvě rodiny o celkovém počtu osmnácti lidí. Nevídaná věc na dnešní poměry. Časem zde přibyly další boudy a do začátku druhé světové války zde vyrostlo pět stavení. S odsunem Němců z pohraničí po druhé světové válce a vidinou snazšího života ve městech, Mariánskohorské boudy osiřely. To mělo za následek chátrání zdejších domů. Avšak v poslední době, s nárůstem turistů v horách, začínají opět ožívat a nabírat druhý dech. Kdo ví, třeba zde časem bude na stálo bydlet stejný počet obyvatel, jako před vypuknutím druhé světově války. Nechme se překvapit…

Protržená přehrada je od Mariánskohorských bud co by kamenem dohodil

Obohaceni novými informacemi z českého pohraničí, jsme se vydali k Protržené přehradě, která odtud leží ve vzdálenosti 1 km po žluté značce nebo 2,5 km po cyklostezce, vedoucí z mírného kopečka po asfaltce. Jak lze z názvu vyvodit, jde o pozůstatek přehrady, která se 18. září 1916 protrhla, a na řece Bílá Desná tak došlo ke zkáze, mající ničivé účinky až v Železném Brodě, který je odtud vzdálen 30 km.

Časem se stala zapomenutým místem a upozorněním, co se může stát, když se vybere špatné místo pro výstavbu přehrady. Proč zapomenutým? Dlouhá léta tu uprostřed lesa tuto událost připomínala pouze informační tabule a kamenná šoupátková věž se štolou.

K výročí 100 letům od protržení dostalo toto místo nový kabát v podobě vykácení stromů kolem protržené hráze s kamennou šoupátkovou věží a částečného odkrytí kamenných součástí přehrady. Navíc zde přibyl kiosek s občerstvením, kde se prodávají například výborné borůvkové knedlíky, které jsme po náročném výstupu s chutí otestovali.

Pohled na kdysi impozantní přehradu

Letecký pohled na Protrženou přehradu

Díky novému kabátu si tak člověk opět přisvojil místo, které si už jednou od člověka vzala matka příroda. Zároveň bylo toto místo vytrženo ze zapomnění a pro turisty se zatraktivnilo tak, že se stalo jedním z hojně vyhledávaných turistických míst v Jizerských horách. Proč by také ne, když zde můžete v klidu posedět na loučce, či u říčky s výhledem na torzo hráze s kelímkem lahodného moku a nabrat nové síly k dalšímu putování.

Zároveň však tomuto místu nová tvář i něco vzala, a to tajemnost, klid a pomyslný štít před davy turistů a neukázněných cyklistů. To může některé lidi vyhledávající samotu a klid krásné přírody od návštěvy odradit. 

Před 100 lety by kolem nás byla samá voda

Vrcholová fotka u průtrže přehrady, teďka je všude les

 

Na Protrženou přehradu lze vyrazit i ze strany od Desné, a to po asfaltové cyklostezce. Má o něco prudší a delší stoupání, než je ze strany od Mariánskohorských bud. Zároveň je zde i naučná stezka se zajímavými informacemi a vyhlídka na koryto řeky Bílá Desná, kde si lze díky lanu s modrými vlaječkami představit výšku přílivové vlny, která se řítila údolím na obec Desná. Návštěvu těchto končin Jizerských hor doporučujeme jak vozíčkářům, tak i rodinám s dětmi nebo maminkám s dětskými kočárky.

Při návštěvě mějte na mysli, že ticho léčí. 

Přejeme šťastnou a ničím nerušenou cestu Míša a Lukáš z TravelOnWheels.cz 

 

 

Koryto říčky Bílá Desná a v pozadí vyhlídka. Jeden z mnoha krásných vodopádů na Bílé Desné