Cestování bez bariér

Kategorie: Měsíc v USA

Nedotčená Yellowstonská příroda

Nedotčená Yellowstonská příroda

Fotky: Yellowstone National Park                         Video

Lehká obtížnost TOP atrakce

Ubytování: North Yellowstone Lodge and Hostel

Navštívená místa: Mammoth Hot Springs, Norris Geyser Basin, Grand Prismatic Spring, Old Faithful GeyserBoiling River and Garden River, Řeka Yellowstone River (Sulphur Caldron a Dragon´s Mouth Spring)Yellowstone Lake

 

Dlouho jsme přemýšleli, kde začít psaní o nejznámějším národním parku světa. Jeho krása se totiž nedá jen tak lehce popsat a člověk to pochopí, až když Yellowstone navštíví a spatří tu rozmanitou divokou přírodu s gejzíry, bublajícími bahenními jámami, jezery, s nesčetně druhy ptáků, ryb, plazů a unikátních rostlinných druhů. Můžete se zde také setkat s volně žijícími vlky, medvědy Grizzly, majestátními stády amerických bizonů a jeleny wapiti.

To vše se nachází na území třech států Wyomingu, Montany a Idahou, o neuvěřitelné ploše 8991 km2, čímž se Yellowstone řadí k jednomu z největších a nejstarších národních parků světa. Oblastí vede několik hlavních silnic, které jsou díky geotermálním vlivům neustále poničeny. Silnice spojují několik Yellowstonských městeček a nabízejí nesčetný počet vyhlídek na obrovské planiny s pasoucími se stády bizonů a dalšími přírodními zajímavostmi. Jednou jsme dokonce museli půl hodiny čekat, než přes silnici přešlo stádo bizonů. Nevadilo nám to, alespoň jsme měli možnost pořídit několik úžasných fotografií. Díky dostatečně širokým dřevěným lávkám a zpevněným cestám jsme se pohodlně dostávali i s vozíkem ke všem atrakcím.

USA, Montana, Yellowstone

USA, Montana, Yellowstone USA, Montana, Yellowstone

V parku jsme strávili dohromady tři dny, ale uměli jsem si zde představit strávit i více času. Po celou dobu jsme byli ubytováni v North Yellowstone Lodge and Hostel (mapa).

Při plánování výletů k Yellowstonským zajímavostem mějte vždy na paměti, že park je hodně velký a cesta můžete trvat třeba 1 – 2 hodiny.  Vždy se držte na vytyčených cestách a nesnažte se z nich scházet. Mohli byste riskovat propadnutí se do země, opaření vařící vodou, nebo napadení zvířetem. Když se Vám poštěstí potkat majestátního bizona, vůbec se k němu nepřibližujte. Nezdá se to, ale při vylekání, ochraně mláděte nebo pocitu ohrožení umí rychle akcelerovat a napadnout člověka. Když se vám poštěstí jako nám, že se bizon postaví na silnici a nemůžete kolem něj projet, v žádném případě netrubte a nesnažte se jej jiným způsobem zahnat. Mohlo by se tak stát, že by vám bizon z auta udělat fašírku.

Zůstaňte v klidu v autě a vyčkejte, než sejde ze silnice (my takhle čekali cca 30 minut Smějící se

USA, Montana, Yellowstone USA, Montana, Yellowstone

Během tří dnů jsme navštívili

Mammoth Hot Springs

– jde o velký komplex horkých pramenů stékajících po kopci do jezera Living Color, ve kterém žijí miliony mikroorganismů. Během tisíce let vytvořila tekoucí horká voda z kopce neskutečné vápencovo-skalnaté terasy. Pomocí širokých dřevěných lávek jsme si vše mohli pohodlně prohlédnout.

USA, Montana, Yellowstone, Mammoth Hot Springs

USA, Montana, Yellowstone, Mammoth Hot Springs USA, Montana, Yellowstone, Mammoth Hot Springs

Norris Geyser Basin

– je gejzírová oblast, kde se mimo gejzírů nachází i další geotermální jevy v podobě bublajících bahenních jam, jezer s průzračně modrou vařící vodou, které lákají ke koupeli, nebo jezer, jejichž průzračně modrá barva pozvolna přechází do rezavě červené barvy. Tato oblast je taktéž vybavena dřevěnými lávkami bez schodů a je vhodná i pro návštěvu vozíčkáře na električáku.

USA, Montana, Yellowstone, Norris Geyser Basin USA, Montana, Yellowstone, Norris Geyser Basin

USA, Montana, Yellowstone, Mammoth Hot Springs USA, Montana, Yellowstone, Norris Geyser Basin

Grand Prismatic Spring

– jezero s 2 100 l vařící vody o průměrné teplotě 70 °C, ležící ve výšce 2 220 m. n. m. Jeho hloubka dosahuje k 50 metrům a svojí teplotou se řadí k nejteplejším jezerům na světě (3. na světě). Pomocí dřevěného mostu s kamennými pilíři jsme se z parkoviště dostali na široké lávky vedoucí k jezeru. Jezero je neustále zahaleno do oparu vodní páry, která ustupuje jen při lehkém zavanutí větru. Pouze tehdy je vidět velikost a barevnost jezera. Kdo nechce čekat než se pára nad jezerem rozplyne, může vše vidět z ptačí perspektivy při vyhlídkovém letu.

USA, Montana, Yellowstone, Grand Prismatic Spring USA, Montana, Yellowstone, Grand Prismatic Spring

USA, Montana, Yellowstone, Grand Prismatic Spring

USA, Montana, Yellowstone, Grand Prismatic Spring

USA, Montana, Yellowstone, North Yellowstone Lodge and Hostel

Old Faithful Geyser

je nejznámější gejzír na světě, který každé dvě hodiny vytryskává proud vařící vody do průměrné výšky 44 m po dobu 2 – 4 min. Okolo gejzíru ve vzdálenosti 100 – 200 m vede široká dřevěná lávka. Místo dobrého výhledu na Old Faithful doporučujeme zabrat co nejdříve. Každý výtrysk gejzíru je hojně navštěvován. V oblasti Old Faithful se nachází bezbariérové museum s toaletami, kde je zachycena historie Yellowstonu s jeho pravidelnými explozemi, nebo geotermálními jevy s funkčním modelem, který ukazuje dění ve vnitru Old Faithful. Mimo musea se zde nacházejí restaurace, hotely a obchody se suvenýry. I přesto, že toto místo je nejnavštěvovanější atrakce, vládne zde poklidná atmosféra.

USA, Montana, Yellowstone, Old Faithful Geyser USA, Montana, Yellowstone, Old Faithful Geyser

Boiling River and Garden River

jsou menší přírodní lázně, kde se mísí vařící voda z vnitra země s ledovou vodou řeky Garden River. Kamenitý sestup do vody není nijak přizpůsoben pro vozíčkáře. Doporučujeme si sebou vzít sandále. Hloubka vody zde dosahuje až 1,5 m. Při koupeli jsme si užívali klidnou atmosféru s výhledem na divokou přírodu. Někteří návštěvníci si tu užívali se sklenkou šampaňského, či šálkem kávy. Lázně leží 24 minut jízdy autem po silnici č. 89, ve vzdálenosti 14 mil (22 km) od našeho ubytování. Místo není zaneseno v mapě pro turisty, stačí se ale optat personálu hotelu a místo vám rádi na mapě ukážou.

USA, Montana, Yellowstone, Boiling River and Garden River USA, Montana, Yellowstone, Boiling River and Garden River 

USA, Montana, Yellowstone, Boiling River and Garden River USA, Montana, Yellowstone, Boiling River and Garden River

Řeka Yellowstone River

– podél řeky se nachází místo Sulphur Caldron, což je sirný hrnec s nejvíce kyselým horkým pramenem parku (teplota 88°C) a Dragon´s Mouth Spring, kde z jeskyně vyvěrá horká voda a unikající pára podporuje domněnku, že se uvnitř skrývá drak. K těmto lokalitám vedou zpevněné cesty (místy do prudkého kopce), kombinované z asfaltových stezek a dřevěných lávek s hladkým povrchem.

USA, Montana, Yellowstone, Dagons Mouth Spring USA, Montana, Yellowstone, Dagons Mouth Spring

USA, Montana, Yellowstone, Dagons Mouth Spring

Yellowstone Lake

– k největšímu a nejvýše položenému jezeru v Severní Americe jsme zavítali poslední den pobytu. Jezero leží uprostřed super vulkánu ve výšce 2357 m. n. m., jeho délka je 23 km a šířka 24 km. Ke břehům jezera se dá pohodlně dojet autem a z místních vyhlídek je překrásný pohled na hladinu jezera a jeho zátoky.

Všechna výše zmíněná místa se určitě vyplatí navštívit. Jsou tu ale i další místa, která stojí za návštěvu. Nikde jsme se v parku nesetkali s větším problémem s pohybem pro vozíčkáře, nebo při orientaci v parku.

Z Yellowstonu jsme zamířili do 1371 km vzdáleného San Francisca. Při dvoudenní cestě jsme se zkusili ubytovat v náhodně nalezeném motelu a při druhém pokusu jsme uspěli.

USA, Montana, Yellowstone, bizon

USA, Montana, Yellowstone, Norris Geyser Basin

USA, Montana, Yellowstone, Dagons Mouth Spring