Cestování bez bariér

Kategorie: Měsíc v USA

Divoké Yosemity - Wild Yosemite

Divoké Yosemity - Wild Yosemite

Fotky: Yosemite National Park

 Lehká obtížnost 

Navštívená místa: Yosemitské údolíTenaya Lake,

 

Yosemity leží 211 mil (338 km, cca 4 hod. jízdy) od San Francisca. Do parku jsme přijeli po Central Yosemite hwy č. 140, která vede přes několik kamenných mostů a tunelů s neskutečnými výhledy na okolní krajinu až do samotného Yosemitského údolí. Yosemity jsou bohužel vystavovány častým požárům, které pohltí nemalou část zalesnění. To jsme měli možnost vidět i cestou do Yosemitského údolí - ohořelé stromy, pustá měsíční krajina, smutný to pohled. 

USA, Kalifornie, California, Yosemite National Park USA, Kalifornie, California, San Francisko, Yosemity National Park

V parku jsme strávili pouze dva dny a uměli bychom si tu představit být mnohem déle. Vládne tu klid, pohoda a příjemný čerstvý vzduch. Bohužel jsme v době naší návštěvy měli trochu smůlu. Vlivem slabé zimy a velkého sucha, které v této době vládlo po celém USA, vyschla převážná část hojně navštěvovaných vodopádů. I tak se tu nachází plno dalších zajímavých míst, která stojí za návštěvu. 

USA, Kalifornie, California, San Francisko, Yosemity National Park

V parku je několik pěších tras pro vozíčkáře, které se nacházejí poblíž monumentální kolmé stěny El Capitan. Jsou odlišeny barvou zelenou, fialovou a červenou. Fialová trasa vede převážně po asfaltové silnici, kterou lze projet i autem. Část zelené trasy a červené trasy se dá taktéž projet autem. Všechny začínají u Valley Visitor Center v Yosemitském údolí. Kdo zrovna není fanouškem pěší turistiky, může využít některé trasy, které lze projet na kole, nebo s koňským spřežením. Tak či onak se dostanete do míst s úchvatnou přírodní scenérií. K naší škodě jsme se s ohledem na nedostatek času rozhodli projet park autem.

Yosemitské údolí

V den našeho příjezdu jsme navštívili Yosemitské údolí, kde se majestátně tyčí již zmiňovaná nejkolmější přírodní stěna El Capitan (výška 900 m). Ideálním místem na pozorování horolezců na El Capitan a okolních stěn, je El Capitan Meadow. Kromě El Capitan jsou z louky vidět i další skalnaté stěny jako je Cathedral Rocks East, Devils Dance Floor, Traft Point, Sentinel Dome a Eagle Peak. Místem protéká řeka Merced, ve které jsme viděli pár odvážlivců se koupat.

USA, Kalifornie, California, Yosemite National Park, El Capitan, Yosemitské údolí USA, Kalifornie, California, San Francisko, Yosemity National Park, Yosemitské údolí

USA, Kalifornie, California, Yosemite National Park, Yosemitské údolí USA, Kalifornie, California, Yosemite National Park, Yosemitské údolí, Yosemite River

Tenaya Lake

Druhý den jsme navštívili okolí jezera Tenaya Lake s průzračně modrou vodou. Jezero patří k jedněm z menších jezer v Yosemitech. Má průzračně modrou barvu, je sevřené mezi horami Polly Dome, Cathedral Peak a Tresidder Peak. Podél jedné strany vede silnice č. 120 Trioga Road až ke kalifornskému jezeru Mono Lake.

USA, Kalifornie, California, Yosemite National Park, Tenaya Lake

USA, Kalifornie, California, Yosemite National Park, Tenaya Lake

Oba břehy jezera Tenaya Lake jsou pohodlně přístupné z odpočívadel na Trioga Road č. 120. Břeh u přítoku má písečnou pláž vhodnou k opalování a koupeli. Protější strana je spíš kamenitá. Na oba břehy jsme se s invalidním vozíčkem dostali bez problémů. Z kamenitého břehu je neskutečný pohled na okolní hory. Zde jsme náš dvoudenní pobyt v parku ukončili a zamířili zpět do San Francisca a dále do Sequoia National Park.

Během našeho krátkého pobytu v Yosemitech jsme byli ubytováni v motelu Miners Inn v městečku Mariposa.

USA, Kalifornie, California, Yosemite National Park, Tenaya Lake USA, Kalifornie, California, Yosemite National Park, Tenaya Lake