Cestování bez bariér

Kategorie: Měsíc v USA

Posledních pět dnů v New Yorku

Posledních pět dnů v New Yorku

 

Metro     Taxi     Vlastní doprava     Ubytování     Foto

 

Navštívená místa: Time Square (mapa), Brooklynský most (mapa), Ground Zero Monument (mapa), One World Trade Center  (mapa), Central Park (mapa), Empire State Building (mapa), Chrysler Building (mapa), Socha Svobody (mapa)

Muzea: muzeum 9/11 (mapa), Ellis Island (mapa)

Trajekt: aneb jak ušetřit za vyhlídkovou plavbu okolo sochy Svobody, trajekt na Staten Island (mapa)

Ubytování: Riverside Tower Hotel (mapa

K večeru se nám na obzoru objevil poslední bod našeho měsíčního putování, New York. Obrovské pulsující město žijící v jakoukoliv denní dobu. Jeden z nejzářivějších bodů naší planety nám doslova rostl před očima. Když už nebylo kam odbočit, spolkl nás tunel a vyplivnul přímo na Manhattanu. Najednou jsme se ocitli v samém srdci jednoho z největších měst světa. Stojícími kolonami aut jsme se prokličkovali k našemu hotelu Riverside Tower Hotel, Manhattan.

USA, New York, Manhattan, Brooklyn, podvečer

V New Yorku jsme strávili posledních pět dnů v září s příjemnými a stále ještě letními teplotami. Město vzbuzuje rozporuplné dojmy. Lidé holdující nakupování a ruchu velkoměsta budou z New Yorku nadšeni. Dá se tu totiž koupit cokoliv k jídlu, nebo něco na sebe nezávisle na tom, zda je sedm hodin ráno, nebo půlnoc. Pro lidi, co mají radši klidné prostředí a přírodu, je město za trest a nad přirovnáním nejúžasnějšího města na světě nevěřícně kroutí hlavou. Město je totiž opravdu hlučné, někdy až moc (pro Lukáše, Míša je ve svém živlu Usmívající se. Naštěstí je tu obrovský Central park, kde ruch velkoměsta zmizí a člověk si může v betonové džungli užít i oázu klidu.

USA, New York, Central park, ManhattanV betonové džungli se však najdou i stavební skvosty, které se tučným písmem zapsaly do historie a symboliky města. Jsou to například dva neodmyslitelné new yorkské mrakodrapy Empire State Building Chrysler Building. V době naší návštěvy se dostavovala budova One World Trade Center známá i pod jménem Freedom Tower, která se mezi významná místa zapsala ještě předtím, než byla její stavba započata, a to kvůli pamětnímu místu Ground Zero, které udržuje vzpomínku na teroristické útoky z 11. září 2001. Když jsme u těch symbolů města, nemůžeme zapomenout na Brooklynský most, který se ve svédobě řadil mezi největší visuté mosty na světě a samozřejmě na jeden z nejznámějších symbolů města, Sochu Svobody. Všechny tyto místa jsme během pěti dnů viděli a navštívili. Obzvlášť večer jsou tato místa úžasná.

Nicméně jsme nebyli jenom zde. Bylo by na opováženou říct, že jsme byli na Manhattanu a přitom nenavštívit světoznámý Time Square. Hlavně v noci zde vládne neutuchající světelná show zářivých velkoplošných obrazovek.

 

USA, New York, Time Square, Manhattan USA, New York, Time Square, Manhattan, večer, night

Můžeme říct, že New York se dá považovat za jedno z nejmodernějších a pro někoho i nejúžasnějších měst na světě. I tak není pro vozíčkáře úplně přátelské a to díky nepříjemným sjezdům a nájezdům na chodník, malým počtem bezbariérových stanic metra a některým taxikářům, kteří vozíčkáře odmítají převést. Co se ale týče hotelů, restaurací a turistických atrakcí, spousta míst je už plně přístupných.

USA, New York, Manhattan, dům, house

USA, New York, Manhattan, západ slunce, mrakodrapy

Za nejrychlejší a nejspolehlivější způsob dopravy je považováno metro a my můžeme pouze a jenom potvrdit. Přesněji jsme jezdili metrem na červené lince, která je rozdělena do tří linek č. 1, 2 a 3. Ty se na severu u stanic 103 st. a na jihu u Chamber st. rozdělují. Společně však vedou skrze celý Manhattan. – podrobnější informace o metru zde.

Ostatní možnosti dopravy jako je Taxi (naše zkušenosti zde) a vlastní vozidlo (naše zkušenosti zde) jsme využili pouze zřídka. Celá naše měsíční cesta po USA nás vyšla okolo 80.000,- Kč pro jednu osobu se vším všudy (2014). S půjčenými auty jsme překonali 10.173 km, ušli nesčetně kilometrů po městech a národních parcích, na letištích strávili 35 hod. a letadly překonali 20.097 km. Poznali jsme mnoho překrásných míst lákajících k zakotvení, které jsme doposud znali pouze z vyprávění a obrázků. I přesto všechno jsme se s láskou vrátili zpět do naší liberecké kotliny.

USA, New York, Manhattan, panorama

Popis navštívených míst

Time Square

 – jedna z hlavních turistických atrakcí v New Yorku. Toto pulsující místo na Manhattanu doporučujeme navštívit hlavně večer, kdy je vše nasvíceno velkým množstvím reklam z velkoplošných obrazovek. V době velkých oslav je toto místo přeplněné lidmi a doporučujeme se mu spíše vyhnout. V denní dobu je náměstí šíleně hlučné a blikající reklamy zanikají v šedi velkoměsta. 

Brooklynský most

 – spojuje Manhattan a Brooklyn. Řadí se mezi nejstarší visuté mosty na světě. Most lze přejet autem, nebo pěšky či na kole díky oddělené lávce. Most je zcela bezbariérový a my jsme se tak díky tomu mohli dostat k prvnímu pilíři (bráno od Manhattanu), kde je zajímavým způsobem zachycena stavba mostu. Večer jsou odtud vidět nasvícené mrakodrapy, jako Empire State Building, Chrysler Building a One World Trade Center. V nočních hodinách však není doporučováno přecházení mostu do Brooklynské čtvrti a to i přesto, že zde neustále obchází několik policejních hlídek.

USA, New York, Manhattan, Brooklynský most, Brooklyn USA, New York, Manhattan, Brooklynský most, Brooklyn

Ground Zero Monument

 – je pamětní místo připomínající 2977 zmařených lidských životů při teroristických útocích ze dne 11. Září 2001. V místech, kde stály dva spadlé mrakodrapy nazývající se dvojčata, byly postaveny dva bazény, kopírující obvodové zdi mrakodrapů. Na ochozu těchto bazénů jsou vyryta jména obětí teroristických útoků. Prostor mezi bazény je vyplněn listnatými stromy, dávající celému místu poklidnou atmosféru. V noci jsou bazény decentně nasvíceny. Celý prostor je plně bezbariérový a pohltí vás ponurou atmosférou. 

USA, New York, Manhattan, Ground Zero Monument

One World Trade Center

- je majestátní prosklená budova, stojící vedle Ground Zero Monumentu. Je také známa pod názvem Freedom Tower a svými 541 metry se řadí mezi čtvrtou nejvyšší budovu světa a nejvyšší budovu západní polokoule (2014). Budova je zajímavá především svým tvarem. Před svým dokončením se stala nejdražší budovou světa, a to díky mnoha bezpečnostním opatřením, která by ji měla chránit před teroristickými útoky. V době naší návštěvy byla čerstvě dokončená a ještě nepřístupná.

pamětní muzeum 9/11

- se nachází pod celým Ground Zero Monumentem, je plně bezbariérové a přístupné pro všechny bez ohledu na hendikep, národnost, barvu pleti, či náboženské vyznání. Je zde dokonce k dispozici i volné wifi připojení k internetu. Vstupné je lepší zaplatit u samoobslužné pokladny, vyhnete se tak čekání v nekonečných frontách u pokladen. Celá expozice muzea pojednává o událostech z jedenáctého září a je doplněna příběhy záchranářů a některých lidí, kteří zde zahynuli. To vše dovršují srdceryvné nahrávky rozhovorů obětí, které se telefonicky loučili se svými blízkými, nebo nahrávky komunikace pilotů s řídící věží. Monumentální pohled je na podzemní opěrnou zeď, která zamezuje prosakování vody z řeky Hudson a přežila bez poškození pád dvojčat. Celá návštěva nám zabrala zhruba celé odpoledne a rozhodně se vyplatí nechat si dostatek času na zpracování dojmů z ne úplně veselé nedávné historie.

USA, New York, Manhattan, Ground Zero Monument, One World, Trade Center, muzeum 9/11

Kousek od Ground Zero Monumentu leží přístaviště s pravidelnou linkou trajektu na Staten Island. Tento trajekt je zdarma a projíždí okolo sochy Svobody. Díky tomu jsme ušetřili za vyhlídkovou plavbu lodí a mohli ji vidět i při západu slunce a za nočního osvětlení se zátiším siluety nočního Manhattanu. Nástup a výstup je zcela bezbariérový a stejně na tom je i trajekt.

Central Park

– obrovská zelená oáza klidu, ležící uprostřed betonového Manhattanu s neuvěřitelnými rozměry 4,4 km x 800 m. Park je zcela bezbariérový a jsou v něm k vidění hustě zalesněné stezky i krásně upravená umělá jezera s přibližně třiceti mosty a oblouky a také např. Bethesda Terrace (fontána s terasou a podloubím). Poblíž hotelu Plaza se nachází kamenný most, známý z filmu Sám doma 2. Nalezneme zde i další místa, která jsou známa z filmových snímků. Park lze projet na kole, bruslích, koňským spřežením nebo na loďce po umělých jezírkách. Central Park nabízí mnoho dětských hřišť a prostorů pro nejrůznější sportovní vyžití, tenisové kurty, či stoly pro hraní šachů a v zimě dokonce kluziště. To vše zde završují pouliční umělci, kteří dotváří živou a pohodovou atmosféru parku.

USA, New York, Manhattan, Central park, památník Johna Lennona USA, New York, Central park, Manhattan, hotel Plaza

USA, New York, Manhattan, Empire State BuildingUSA, New York, Manhattan, Chrysler Building

 Empire State Building 

 – byla postavena v období 1930 – 1931 na křižovatce ulic 5 Avenue a West 34th Street. Svými 381 m se ve své době řadila mezi nejvyšší budovy světa. Je postavena z ocelové konstrukce a betonového vápence. Na vrcholu budovy leží nejpopulárnější vyhlídka v New Yorku, ze které se nabízí pohled na celý New York a New Jersey. První část vyhlídky leží v 86. patře a druhá část vyhlídky ve 102. patře. Otevírací doba je od 8:00 do 23:00 hod. Od návštěvy vyhlídky nás odradila neustálá fluktuace turistů a postačil nám jen pohled na samotnou budovu.

Chrysler Building                                                                        

 – stojí na křižovatce 42. ulice a Lexington Avenue. Známou se stala především díky své  stupňovité ocelové věži a chrličům vody ve tvaru ptačích hlav. Byla postavena v roce 1930 společně s budovou Empire State Building, a do doby dostavění Empire State byla svými 320 m nejvyšší budovou světa. I přesto, že byla za pár měsíců překonána, se může pyšnit titulem nejvyšší cihlové budovy světa s ocelovou konstrukcí.  Stejně jako Empire State Building i Chrysler Building se časem stala jedním ze symbolů New Yorku.

Socha Svobody

 – je asi stále největší atrakcí New Yorku, kam neustále proudí davy turistů. Nachází se na ostrově Liberty Island, kam v pravidelných intervalech vyráží z jižního cípu Manhattanu od 8:00 do 18:45 hod. trajekty. Pokud by vám stačila pouze plavba okolo sochy Svobody, je nejvhodnější využít zdarma trajekt mezi Manhattanem a Staten Island, jak jsme výše popisovali u návštěvy Ground Zero Monument. Vraťme se ale zpět k soše. Vstupenku je nejlepší zakoupit na internetu (odkaz zde). Vyhnete se tím zdlouhavým frontám u pokladen před trajektem. Cena vstupenky se pohybuje okolo 25 dolarů (2014), záleží, jak vysoko chcete vystoupat. Zde je na výběr z několika variant, a to spodní část, střední a vrchní část podstavce sochy a samotná koruna. Varianty se cenově liší. Pokaždé se cena navyšovala okolo pěti dolarů. Celá socha je díky vnitřním výtahům bezbariérová. Výjimkou je samotná koruna, kam se dá vyjet výtahem, ale zbytek cesty se musí zvládnout po jednom schodišti. Ve stejnou dobu sem může vyjet desetičlenná skupina. V samotném podstavci, na kterém socha stojí, se nachází muzeum věnované historii a vývoji tvaru pochodně. Po celou dobu jsme měli k dispozici elektronického průvodce. Na Liberty Island se také nachází restaurace, kde si lze koupit chutné jídlo (frontám se tu ale nevyhnete). V ceně vstupenky je vždy zahrnuta jízda trajektem a vstup do muzea na Ellis Island.

USA, New York, Socha Svobody, Ellis Island USA, New York, Socha Svobody, Ellis Island

Ellis Island

 - na ostrově Ellis Island se nacházejí budovy, které dříve sloužily jako přestupní stanice pro přistěhovalce v letech 1892-1954. Téměř 12 milionů lidí prošlo branami těchto budov a následně se rozptýlilo po celých Spojených státech. Dnes je z budov vytvořeno dvoupatrové muzeum vyprávějící o osudech přistěhovalců a jejich rodin. Pro jedny bylo toto místo znamením nového začátku, pro druhé pokračování utrpení a cesta zpět do Evropy. Návštěvníci si zde v elektronické databázi mohou vyhledat své předky, kteří kdysi těmito prostory prošli. Na trajekt směřující k soše Svobody se nastupuje nájezdovou plošinou a ochotně tu pomáhají zaměstnanci trajektu.

USA, New York, Socha Svobody, Ellis Island USA, New York, Socha Svobody, Ellis Island