Cestování bez bariér

Kategorie: Měsíc v USA

Arches kamenné oblouky a Železniční muzeum Ogden v olympijským městě Salt Lake City

Arches kamenné oblouky a Železniční muzeum Ogden v olympijským městě Salt Lake City

Fotky: Arches National Park, Salt Lake City - Ogden

 

Arches National Park, Ogden - Železniční muzeum,

Ubytování: Royal Garden Inn Downtown Salt Lake City

Arches National Park

- byl založen v roce 1929 a rozkládá se na 310 km2. Od Green River je vzdálen 48 mil (75 km - 47 minut) a je proslulý pískovcovými oblouky. Trochu se podobá Monument Valley National Park s tím rozdílem, že skály tvoří převážně oblouky. Pro vstup stačí mít u sebe Annual pass.  

USA, Utah, Arches National Park Balanced Rock

K některým zajímavostem vede hladká betonová cesta, která je pohodlně sjízdná pro jakéhokoliv vozíčkáře (např. Balanced Rock). K dalším zajímavostem je nutné jít skalnatou, nebo písečnou krajinou po kamenných trpaslíkách (např. k písečným obloukům). Tyto cesty už pro invalidní vozíček nejsou vhodné. V parku jsme nenašli žádnou mapu s vyznačenými cestami pro vozíčkáře. Na každém parkovišti jsme se sešli s upozorněními na minimální zásoby vody pro návštěvníka, který se pohybuje mimo vozidlo (1 l vody na 30 minut na osobu). Park nabízí i možnost kempování v obytných vozech či stanech přímo mezi rudými skálami.

USA, Utah, Arches National Park USA, Utah, Arches National Park

Z Arches National Park nás čekala 260 mil (368 km, 3:45 hod.) dlouhá cesta do Salt Lake City, kde nás na letišti očekával třetí spolucestující Vojta. V Salt Lake City jsme se ubytovali v Royal Garden Inn Downtown Salt Lake City.

USA, Utah, Arches National Park

USA, Utah, Arches National Park USA, Utah, Arches National Park

Železniční muzeum Ogden u Salt Lake City

Následujícího dne jsme zavítali do Železničního muzea v Ogdenu. Je vytvořené z bývalého nádraží a skládá se z venkovní expozice, kde se nacházejí parní lokomotiva Union Pacific, vojenské vagony, osobní vagony, vagon ze zimních olympijských her v Salt Lake City a další zajímavé lokomotivy brázdící americké železnice. Vnitřní expozice muzea je rozdělena do tří částí. První část je věnována železnici, druhá část nablýskaným  automobilovým veteránům. Třetí část ležící v horním patře muzea je věnována zbraním používajících se na tzv. divokém západu.

Po vynikajícím obědu v místní musejní restauraci jsme se vydali na 364 mil (582 km, 6:30 hod.) dlouhou cestu do nejstaršího národního parku světa - Yellowstonu.

USA, Utah, Salt Lake City, Ogden, železniční muzeum, Union Station USA, Utah, Salt Lake City, Ogden, železniční muzeum, Union Station

USA, Utah, Salt Lake City, Ogden, železniční muzeum, Union Station USA, Utah, Salt Lake City, Ogden, železniční muzeum, Union Station

USA, Utah, Salt Lake City, Ogden, železniční muzeum, Union Station

 

Shrnutí dnů:

Arches National Park

 – je částečně bezbariérový park. K největším zajímavostem, písečným obloukům, jsme nenašli žádnou zpevněnou cestu vhodnou pro vozíčkáře.

Železniční museum v Ogdenu

 - je plně bezbariérové. Doporučujeme navštívit výbornou restauraci za rozumné peníze. Muzeum se určitě vyplatí navštívit. 

Royal Garden Inn Downtown Salt Lake City

 – přesně už nevíme, jaký byl náš pokoj a samotné ubytování na nás nezanechalo ani kladný, ani záporný dojem. Místní snídaně byla kontinentální (sladká americká) podávaná stylem bufetu.