Cestování bez bariér

Kategorie: Měsíc v USA

Den na indiánských území

Den na indiánských území

zpět                          Fotky: Monument Valley National Monument, Four Corners National Monument

 Lehká obtížnost Doprovod

Monument Valley National MonumentFour Corners National Monumet 

Ubytování: Motel Budget Inn

 

Monument Valley National Park

 – je proslulý především svými rudými pískovcovými skálami, zachycenými v některých filmových snímcích, nebo v reklamách na cigarety zn. Marlboro. Silnicí č. 163, vedoucí k Monument Valley National Park, jsme projížděli krajinou posetou rudými skalami, které tvořily nejrůznější uskupení.

USA, Arizona, Monument Valley, silnice, cesta

Monument Valley leží na indiánském území a vstup se musí zaplatit (neplatí zde Annual Pass - Národní parkový pas). V ceně je zahrnuta jízda pouští vlastním autem. Tato cesta nás zavedla k několika vyhlídkám s výhledem na červenou krajinu, kterou se dříve proháněli indiáni na koních. Samotná projížďka zabere zhruba okolo jedné hodiny, ale jelikož je na cestě neustále co fotit, může se projížďka protáhnout na dvě i více hodin Usmívající se.

USA, Arizona, Monument Valley USA, Arizona, Monument Valley

Z centrálního parkoviště Monument Valley je pěkný výhled na rovné údolí s třemi skalnatými útvary, jejichž výška se pohybuje okolo 300 m (k těm se dá dostat díky výše zmiňované pouštní cestě). U parkoviště se nachází také správní budova, v níž sídlí místní rangeři dohlížející na návštěvníky parku, obchod s indiánskými suvenýry, museum a také restaurace s chutnými pokrmy. Jsou zde také dvě bezbariérové toalety. Celá budova je pro vozíčkáře plně přístupná a to díky elektrickým plošinám a nájezdům.

USA, Arizona, Monument Valley

Se značně zašpiněným autem, pokrytým červeným písečným prachem, jsme opouštěli Monument Valley National Park. Odtud jsme vyrazili dál po silnici č. 163, směrem do 100 mil (160 km, 1,30 hod.) vzdáleného Four Corners National Monument. Zpočátku se nám cesta k Four Corners zdála jednoduchá, měli jsme jen pokračovat dále po 163 na silnici č. 160, která nás měla dovést až do cíle. Netrvalo dlouho a štrádovali jsme si to opuštěnou krajinou mezi ropnými čerpadly. Vůbec nevíme jak, ale do cíle jsme nakonec dorazili.

USA, Arizona, Monument Valley, Dodge Caravan

Four Corners National Monument

 - leží na navažském indiánském území, kde se vstup musí zaplatit deseti dolary (v roce 2014). Místo je zajímavé tím, že se zde v jednom bodě střetávají čtyři státy (Nové Mexiko, Utah, Colorado a Arizona). Uprostřed na zemi Four Corners je vyznačena poloha všech čtyř států a při dobrém postavení, se každý z návštěvníků může v jednu chvíli ocitnout ve všech čtyřech státech zároveň.

Odtud nás čekala 369 mil (576 km, 6,15 hod.) dlouhá cesta do městečka Green River, kde jsme se okolo půlnoci ubytovali v motelu Budget Inn.

USA, Arizona, Nové Mexiko, Utah, Colorado, Four Cornersn National Monument

USA, Arizona, Nové Mexiko, Utah, Colorado, Four Cornersn National Monument

USA, Arizona, Nové Mexiko, Utah, Colorado, Four Cornersn National Monument

USA, Arizona, Nové Mexiko, Utah, Colorado, Four Cornersn National Monument

Shrnutí dne:

Monument Valley

 – park je nedílnou součástí západní části USA a určitě jej nesmíte opomenout. Hlavní budova u centrálního parkoviště je vybavena venkovními nájezdy a vnitřními plošinami. Jsou zde i dvě čisté bezbariérové toalety. Určitě nevynechejte okružní jízdu pouštní krajinou (každý z návštěvníků sem může zavítat svým autem), je to nezapomenutelný zážitek. Na okružní jízdě pouští žádné WC není.

Four Corners National Monumet

 – kromě střetnutí 4 hranic států tu zajímavého nic moc není. Osobně jsme byli z monumentu docela zklamaní. Přístup z parkoviště se podobal spíše tankodromu, než cestě k významnému monumentu. Veřejné suché WC bylo bezbariérové ve stylu cihlové kadibudky. Okolo monumentu byly umístěny stánky připomínající spíš vietnamskou tržnici, ve kterých indiáni nabízeli ručně dělané výrobky. Vnitřek monumentu je zcela bezbariérový, vhodný i pro vozíčkáře na el. vozíku.

Motel Budget Inn

přízemní motel s obrovskou cedulí nasvícenou jedním světlem nás při příjezdu zpočátku dost vystrašilo. V noci se motel podobal typickému motelu z hororových filmů. Pan domácí na recepci, s notnou dávkou alkoholu v krvi, nám na klidu také moc nedodal. Ale při pohledu na čistý pokoj s postelí byly veškeré obavy pryč. Všechny pokoje motelu jsou v přízemí a bez schodů. Koupelna v pokoji byla opatřena nižší vanou bez sprchového koutu. K snídani jsme měli možnost ochutnat domácí muffiny, které dle vyjádření pana domácího (opět s hladinkou alkoholu) údajně okolo 6 hodiny ranní pekl. Smějící se