Cestování bez bariér

Kategorie: Měsíc v USA

Působivý Grand Canyon a jeho okolí

Působivý Grand Canyon a jeho okolí

Fotky: Sunset Crater, Wupatki National Monument, Little Colorado River Navajo Tribal Park, Grand Canyon

Lehká obtížnost

Sunset Crater National Park, Wupatki National Monument, Little Colorado River Navajo Tribal Park

Grand Canyon:  Desert View Watchtower, Grand Canyon Imax Theater

Ubytování: Super 8 Blanding

Sunset Crater National Park

Po snídani jsme opustili Flagstaff a zamířili do Sunset Crater National Park. Jde o park, kde se nachází kráter po spadlém meteoritu a vychladlá lávová pole. Celým parkem vede asfaltová silnice, ze které je vidět rozmanitou přírodní vegetaci. Bohužel za celou cestu jsme nenarazili na žádný kráter ani ukazatel, který by nás k němu dovedl. Viděli jsme pouze lávová pole, kterými procházelo několik návštěvníků parku. Silnicí č. 395 jsme projeli parkem a přijeli do 19 mil (30 km, 30 minut jízdy) vzdáleného parku, Wupatki National Monument.

USA, Nevada, Sunset Crater National Park

USA, Nevada, Sunset Crater National Park USA, Nevada, Sunset Crater National Park

Wupatki National Monument

- jsou staré indiánské ruiny, skládající se z několika kamenných budov, kolem kterých vede zpevněná cesta s hladkým povrchem. Wupatki NM vyvrací představu (alespoň tu moji), že indiáni bydleli pouze v Tepee (Týpí). U centrálního parkoviště je hlavní správní budova, ve které sídlí rangery parku, a museum, jehož expozice je zaměřená na okolí národního parku. Budova je plně přístupná pro vozíčkáře, vybavena bezbariérovým čistým WC. Na návštěvu parku jsme si vyhranili zhruba jednu hodinu, a poté odjeli do 62,8 mil (100 km, 1 hod. jízdy) vzdáleného Grand Canyonu.

USA, Nevada, Wupatki National Park

USA, Nevada, Wupatki National Park USA, Nevada, Wupatki National Park

Little Colorado River Navajo Tribal Park

leží na cestě do Grand Canyonu u silnice č. 64. Jde spíš o vyhlídku, než národní park, provozovanou Indiány. Pro vstup zde neplatí Annual Pass (Národní parkový pas) a musí se zaplatit okolo 10 dolarů (v roce 2014). Vyhlídka není bezbariérová. Je zde sestupný kamenitý povrch. Z vyhlídky je vidět do vnitřku kaňonu na řeku Colorado, která protýká údolím mezi červenými pískovcovými skalami - úchvatná podívaná.

USA, Nevada, Little Colorado River Navajo Tribal Park

USA, Arizona, Grand Canyon

Grand Canyon - Desert View Watchtower

- je kamenná rozhledna s občerstvením, ke které vede rovná asfaltová cesta. Díky předešlé průtrži mračen se nám z vyhlídky naskytl jiný pohled na Grand Canyon, než jsme doposud znali z vysluněných fotografií. Před námi se napařoval všemi barvami hrající Grand Canyon, který byl z části zahalen do mračného oparu. Prostřednictvím silnice č. 64, vedoucí od Desert View Watchtower dále do parku, jsme poznávali další zajímavá místa s úchvatnými výhledy na Grand Canyon. Nejhezčí vyhlídky byly vždy z míst, která nebyla lidem tolik známá, anebo z míst přiléhajících přímo k silnici. Nakonec jsme dojeli ke Grand Canyon Imax Theater, kde jsme prohlídku Grand Canyonu ukončili. Odtud jsme zamířili do města Blanding, kde jsme se ubytovali v motelu Super 8 Blanding.

USA, Arizona, Grand Canyon, Desert View Watchtower

USA, Arizona, Grand Canyon, Desert View Watchtower USA, Arizona, Grand Canyon

USA, Arizona, Grand Canyon, Desert View Watchtower

Grand Canyon Imax Theater

- je tzv. středobod veškerého dění v Grand Canyonu. Nachází se zde malé letiště, ze kterého jsou uskutečňovány vyhlídkové lety po Grand Canyonu, dále hotely, restaurace, obchody se suvenýry a kino s obřím plátnem, na kterém se promítají úchvatné filmové snímky natočené v Grand Canyonu technologií Imax. Divák tak zažije život v Grand Canyonu v podobě létajícího orla, či ryby žijící v řece Colorado.

USA, Arizona, Grand Canyon

USA, Arizona, Grand Canyon

 Shrnutí dne:

Národní park Sunset Crater 

 - park nás ničím neohromil a radili bychom jej vynechat

 

Wupatki National Monument

 - velmi zajímavé místo se zachycením života indiánů. Je částečně přizpůsoben pro návštěvu vozíčkáře.

 

Vyhlídka Little Colorado River Navajo Tribal Park

 - jestli chcete podpořit současné indiány, určitě tuto vyhlídku navštivte. Leží u cesty do Grand Canyonu a zastávka zabere okolo 10 - 20 minut. Částka ze vstupného by měla putovat přímo indiánům (neplatí zde Annual Pass - Národní parkový pas). Vyhlídka není bezbariérová. Místní parkoviště je štěrkové a po vyhlídce se pohybuje skalnatými cestičkami.

 

Grand Canyon

- pro návštěvu si doporučujeme vymezit jeden celý den. I tak nestihnete projet všechny vyhlídky Grand Canyonu a vyzkoušet všechny nabídnuté služby. Vyhlídky jsou převážně bezbariérové a přístupné rovnou z parkoviště. Nejlepší doba trávení v Grand Canyonu je v období východu a západu slunce. Zažili jsme zde západ slunce a můžeme to jen a jen potvrdit. Vstup do Grand Canyon se nemusí platit. Platí zde Annual Pass - Národní parkový pas. Samotné vyhlídky se v Grand Canyonu platí výjimečně. V části, kde jsme se pohybovali, nebyla zpoplatněna žádná. Chtěli jsme navštívit vyhlídku v podobě proskleného chodníku ve výšce 1200 m nad zemí nazývající se Skywalk. Ta se ale nacházela na druhé straně od nás, blíž k Las Vegas. Skywalk se řadí mezi jednu z placených vyhlídek Grand Canyonu.

 

Ubytování: v motelu Super 8 Blanding je stejné jako v Super 8 Flagstaff.

Dodge Caravan