Fotky: Washington D.C.
Navštívená místa: Capitol, Bílý Dům, Pentagon, Park National Mall, Washingtonův monument, Lincolnův památník, Reflecting Pool, památník World War II. Memorial (Památník věnovaný II. světové válce), Vietnam Veterans Memorial (Památník věnovaný veteránům z války ve Vietnamu), Thomas Jefferson Memorial
Krátce po sedmé hodině ranní jsme dosedli na východní pevninu USA. Po běžném letištním kolotoči nás Washingtonské letiště vyplivlo a my se konečně mohli nadechnout neklimatizovaného vzduchu. Naše první cesta ihned směřovala do centra Washingtonu DC. Capitol, Bílý dům, Washingtonský monument, či obrovský monument se sedícím prezidentem Lincolnem. Doposud jsme tyto stavby viděli pouze v katastrofických hollywoodských filmech, kde je každou chvilku zničila banda teroristů a teď máme konečně tu čest vidět je v celé své kráse. Jsou obrovské a krásné. Celé centrum je prostě nádherné. Kamkoliv jsme se zahleděli, spatřili jsme nějaké to muzeum, archiv, monument, či pomník z významné události. To vše postavené v antickém slohu starověkého Řecka a Říma. Až tady jsme si postupně uvědomovali, co všechno dokázali starořečtí a římští stavitelé vybudovat. Neskutečné! Vraťme se ale zpět do DC.
Převážnou část centra zabírá park National Mall, který částečně pohlcuje ruch velkoměsta. Pro nás byl park natolik klidný, že jsme se tu upelešili pod jedním stromem a kochali se vyhlídkou na budovu Capitolu a Washingtonův monument. Z našeho přejímání nás vyrušila až místní veverka, která nám důkladně prošacovala věci s očekáváním, že v nich najde něco dobrého. K její smůle vůbec nic nenašla. Jen v našem foťáku přibylo pár detailních snímků jejího kožíšku.
Jak už jsme trošku nakousli, centrum je lemováno velkým počtem muzeí, archivů, monumentů a pomníků. Převážná část těch nejznámějších je přímo v National Mall parku a v jeho blízkosti. Prohlídka parku a přilehlých staveb nám zabrala okolo dvou dnů. Další dny jsme strávili návštěvami muzeí a archivů. Vstupné do muzeí, archivů, monumentů a pomníků se až na výjimky neplatí. Občas je potřeba zaplatit bonusové expozice, jako například v našem případě expozice živých motýlů ve skleníku přírodovědného muzea. Z tohoto muzea jsme byli doslova uneseni. Vše, co je u nás v muzeích běžně zakázáno, je tam povoleno. Dokonce si místní exponáty přímo žádaly, abychom si na ně sáhli a pořádně je prozkoumali. Podobné to bylo i v Indiánském muzeu nebo letecko-vesmírném muzeu, kde jsme si zas mohli zkusit přistát s letadlem, projít se vesmírnou základnou, nebo zažít ruch na letadlové lodi z pohledu kapitánského můstku. V národním archivu jsme pro změnu udiveně zírali na základní listinu práv a svobod, deklaraci nezávislosti a ústavu Spojených států amerických. Bez větších problémů jsme v nich trávili hodiny a hodiny a ani minutu jsme se nenudili. Pokaždé bylo na co se dívat. A když nás přepadl hlad, šlo si vždy v muzeu koupit něco na zub. Všechny muzea a archivy jsou bezbariérové s otevírací dobou od 10:00 hod. do 17:00 hod. Stejné je to i u monumentů, pomníků a vládních budov.
Nejkrásnější pohled na majestátní budovy je v noci. Díky nočnímu osvětlení jsou budovy v záři reflektorů mnohem bělejší a důstojnější.
Čeho si v centru určitě nejde nepovšimnout, jsou všudy přítomné kroužící helikoptéry, dohlížející na dodržování bezletové zóny u National Mall parku, Bílého domu a Capitolu. Je velmi zajímavé pozorovat u Washingtonského monumentu prudké obraty vzlétajících dopravních letadel, aby se zóně vzorně vyhnula.
V DC jsme strávili dohromady čtyři dny a bydleli u zde žijící kamarádky Ivči. Návštěvu města bychom doporučovali každému, kdo bude mít cestu kolem. Stojí to určitě za to. Po čtyřech dnech jsme z DC zamířili k poslednímu bodu našeho putování, New Yorku. Původně jsme do velkoměsta chtěli přijet vlakem, ale cena lístku, která se pohybovala okolo 200 dolarů na osobu, nás rychle odradila. Nabízela se druhá varianta a to příjezd autobusem s cenou lístku okolo 40 dolarů na osobu. Do toho se nám moc nechtělo, jelikož by Míša musela být po celou dobu ve svém vozíku, což bylo s ohledem na délku jízdy okolo 4 hodin příliš nepohodlné. Rozhodli jsme se tedy pro třetí variantu, která byla pro čtyři osoby nejlevnější a nejpohodlnější. Na přejezd jsme si půjčili auto, které nás dohromady vyšlo i s palivem na cestu okolo 300 – 400 dolarů (2014).
Navštívená místa ve Washingtonu D. C.
Park National Mall
– jak bylo zmíněno, leží v samém centru Washingtonu DC. Rozkládá se na 59 hektarech, na kterých je postaveno několik významných pomníků a monumentů. Na samém středobodu parku je umístěn
Washingtonův monument
- také se nazývá velký bílý obelisk. Byl postaven v období 1848 – 1884 z mramoru, žuly a pískovce. Díky občanské válce byla stavba monumentu přerušena a po ní znovu obnovena. To mělo za následek rozdílnost odstínů mramoru. Svými 169 metry se řadí k nejvyšším budovám Washingtonu DC. Na samém vrcholu monumentu je vyhlídka, kam jsou návštěvníci vyváženi prostorným výtahem. Z vrcholu je díky proskleným výklenkům vidět na celý park National Mall, Bílý dům a budovu Capitolu. Celá vyhlídka je plně bezbariérová a vstup je zdarma, vstupenky se vyzvedávají v přilehlé budce (je potřeba vstupenky vyzvednout, bez nich není vstup umožněn) a platí vždy pouze na určitou hodinu.
Lincolnův památník
- stojí na druhém konci parku National Mall, než je umístěna budova Capitolu. Jde o jeden z nejvýraznějších a nejznámějších památníků ve Washingtonu DC. Byl postaven ve stylu antického chrámu, na památku prezidenta Abrahama Lincolna, v období 1915 – 1922. Nad sedící sochou prezidenta je vytesán epigraf „In this temple as in the hearts of the people for whom he saved the union the memory of Abraham Lincoln is enshrined forever (V tomto chrámu, stejně jako v srdcích těch, pro něž zachránil unii, bude památka Abrahama Lincolna uchována na věky).
Vodní nádrž Reflecting Pool, památník World War II. Memorial a Vietnam Veterans Memorial
- mezi Lincolnovým památníkem a Washingtonovým monumentem leží vodní nádrž Reflecting Pool odkud je na tyto stavby krásný výhled. Nádrž je dlouhá 618 m, široká 51 m, hluboká 50 cm a obsahuje 25,5 mil. litrů vody. U Washingtonského monumentu se na nádrž napojuje památník World War II. Memorial (Památník věnovaný II. světové válce), u kterého voda z nádrže stéká. Památník je rozdělen do dvou částí, které oddělují dvě věže, z nichž jedna je věnována válce v Pacifiku a druhá v Atlantiku. Uprostřed památníku je vodní fontána, která celému prostředí dodává příjemnou a poklidnou atmosféru.
Podél pravé strany Lincolnova památníku se nachází klidnější část National Mall parku, kde je umístěn Vietnam Veterans Memorial (Památník věnovaný veteránům z války ve Vietnamu). Je složen ze 144 tmavých panelů, které dohromady vytvářejí jednu celistvou zeď zahnutou do písmene L. Dohromady zeď měří 150 m a je na ní vytesáno 58 272 jmen padlých vojáků. V zátiší stromů naproti zdi stojí tři sochy vojáků, které se dívají směrem k památníku na své padlé kamarády. Zajímavostí těchto soch je to, že mají oči vytvořené tak, aby vzbuzovaly pocit, že jsou živé a brečí. V parku je mnoho dalších monumentů a památníků, které stojí za zmínku, jejich popisem bychom tu ale zaplnili příliš mnoho řádků. Jak jsme tak pozorovali, tak u každého z těchto míst vládne jiná nálada a atmosféra. Celý park je plně bezbariérový a pohodlně přístupný snad pro všechny.
Thomas Jefferson Memorial
- leží kousek od parku National Mall se na druhém břehu řeky Potomac nachází Thomas Jefferson Memorial. Tento memoriál je věnován třetímu prezidentovi Spojených států. V neoklasické budově postavené v období 1939 a 1943 se nachází stojící bronzová socha Jeffersona. To vše je zasazeno do parku West Potomac, kde alej japonských třešní v období jara a podzimu tvoří neskutečnou kulisu s výhledem na zátoku Tidal Basin.
Capitol
– budova v neoklasicistním stylu postavena v období 1793 – 1863. Schází se v ní senátoři Spojených států amerických. Do jednotlivých zasedacích místností se podnikají prohlídky. Díky několika otravným bezpečnostním kontrolám se prohlídky budovy dost časově prodlouží. Nám třeba trvalo zhruba jednu hodinu, než jsme se dostali do první zasedací místnosti senátorů. A když už jsme se sem s velkým očekáváním konečně dostali, pustili nás na minutu na rohový ochoz, odkud jsme viděli celou místnost a šli zase zpět. Celou dobu jsme přitom u sebe nesměli mít jídlo, pití, foťák ani telefon. Po našich zkušenostech bychom spíš doporučovali vnitřní prohlídky Capitolu vynechat a navštívit jedno z mnoha zajímavějších muzeí.
Bílý dům
– se nachází po pravé straně od Washingtonova monumentu (bráno zády ke Capitolu). Byl postaven v roce 1972 a rozkládá se na ploše přesahující 5 100 m2 s pozemkem o rozloze sedmi hektarů. Pro návštěvníky je Bílý dům vidět pouze přes plot (jsou možné i návštěvy interiéru, ale proces, jak se tam dostat, není jednoduchý, sami jsme se o to ani nepokoušeli - nejsme tak úplně interiéroví . Nejlepší výhled na něj je z vyhlídky Washingtonského monumentu, kde jej máte jako na dlani.
Budova Pentagonu
– leží u S Washington Blvd. K budově sídla ministerstva obrany jsme se dostali pouze díky přilehlému parkovišti. Dál už jsme se nedostali. Budovu je zakázáno jakkoliv fotografovat a to i za jízdy z vozidla po S Washington Blvd., která vede okolo.