Ta-ča-lan (Da Shi Lan Xi Jie), Liou-li-čchang (Liu li chang), moderní Peking
Den po náročném výšlapu na Čínskou zeď jsme se poflakovali v ulicích Ta-ča-lan (Da Shi Lan Xi Jie) a Liou-li-čchang (Liu li chang) a nabírali nové síly. Nejsou to ale jen tak ledajaké ulice. Nacházejí se v nich tradiční čínské chu-tchungy (hutongy), obytné čtvrtě s jednopodlažními budovami a úzkými uličkami. V dnešní době zde můžete koupit snad cokoliv, od čaje až po stavební materiál. V některých chu-tchungách se dá i ubytovat nebo ochutnat něco dobrého na zub.
Bohužel s rozvojem moderní doby tato jedinečná a působivá tvář Číny zaniká. A tak ve jménu pokroku tradiční výstavba mizí pod pásy buldozerů, místo hutongů vyrůstají betonové čtvrtě plné mrakodrapů a obchodních center, ve kterých již stará čínská kultura nemá své místo.
Ta-ča-lan je takřka šest století starý chu-tchung, vyhlášen svými tradičními obchůdky. Za to Liou-li-čchang je část zrenovovaného starého města, kde převážná část obchodů nabízí starožitnosti a sběratelské kuriozity. Jak to tak bývá, většina obchodů není bezbariérová (1 až 5 schodů). Nalezli jsme zde i několik toalet určených pro invalidy. Ty jsou ale pro vozíčkáře absolutně nevhodné (malé, bez madel, se schody, nebo v provedení tureckého záchodu).
K večeru jsme zavítali do tzv. moderního Pekingu. Jde o moderní business část Pekingu osídlenou mrakodrapy. Oproti jiným částem je tato čtvrť plně bezbariérová. Samotné centrum se nazývá CBD (Central Bussiness District) a jeho nejvýraznější stavbou je budova čínské státní televize CCTV, která je ve tvaru písmene M.
Moderní Peking určitě navštivte ve večerních hodinách. Mrakodrapy hrají všemi barvami, ulice jsou vylidněné a na Peking nezvykle klidné. Další zajímavostí na této části je nepřeberná nabídka sushi restaurací, které jsme samozřejmě nemohli odolat. Do jednoho takového podniku jsme zavítali a rozhodně nelitovali. Z nepřeberné nabídky sushi specialit se nám doslova točila hlava a nevěděli jsme, co dřív ochutnat.