Cestování bez bariér

Kategorie: Peking - Beijing

Útok na Čínskou zeď (Úterý)

Útok na Čínskou zeď (Úterý)

Extrémně těžká obtížnost Nutnost doprovod !!!TOP atrakce

Čínská zeď: úsek Mu Tian Yu Great Wall          hrobky Ming Tombs

 

V tento den jsme si naplánovali výlet na Čínskou zeď a k hrobkám Ming Tombs. Protože cizinci nemůžou v Číně řídit auto a vlakem by to trvalo dlouho, pronajali jsme si prostřednictvím cestovní agentury, sídlící v našem hotelu, taxi na celý den. Za pronájem jsme zaplatili okolo 280 Juanů (pro jednu osobu, 2016), v čemž nebyly zahrnuty dálniční poplatky 40 Juanů (2016). Ráno nás před hotelem čekal řidič (bez znalosti anglického jazyka) se svojí limuzínou, tedy vozidlem čínské značky v provedení sedan. Do kufru jsme hravě nacpali vozíček a vyrazili na úsek Čínské zdi Mu Tian Yu Great Wall (mapa). Od začátku cesty nás doprovázelo dusné zamračené počasí se smogovým oparem. Nic moc počasí na panoramatické výhledy, ale také nám mohlo pršet, říkali jsme si. Cesta z Pekingu na parkoviště pod zdí trvala okolo 2 hodin. Díky našemu řidiči, snažícímu se domluvit jakýmkoliv způsobem, uběhla cesta jako voda. Občas to byly dost komické chvilky, u kterých jsme se všichni nasmáli.

 

Konečně jsme byli na místě, tedy na parkovišti s pokladnami vybírajícími vstupné na zeď. Vstupné se skládalo z cesty autobusem k lanovce za 15 Juanů/2016 na osobu, cesty lanovkou do stanice pod zdí za 100 Juanů na osobu (2016) a samotného vstupu na Čínskou zeď za 40 Juanů na osobu (2016). Záleží na každém, jakou kombinaci výstupu a sestupu si vybere. Klidně si na ni můžete vystoupat úzkými horskými cestičkami, což musí být neskutečně zajímavý výšlap. V případě cestování s vozíčkářem je lepší využít všechny výše uvedené varianty. My jsme například při zpáteční cestě vynechali cestu autobusem a v klidu si tento úsek sešli po asfaltové silnici dolů. Nahoru by to ale byla fuška.

Vraťme se ale zpět k našemu výstupu. Zdejší autobusy nejsou bezbariérové. Takže Lukáše čekalo vynášení a snášení Míši a jejího vozíku do vysokého autobusu. Nicméně po vyvezení se autobusem nebylo úplně vyhráno. Odtud nás totiž čekalo poměrně obtížné 200metrové stoupání dlážděnou cestou s hrubým nerovným povrchem. S vyplazeným jazykem na vestě jsme se dokodrcali na stanici lanovky, která je podobná té na Sněžku. S kabinkou jsme se vznesli nad zelenou džungli a svištěli strmým kopcem nahoru. Netrvalo dlouho a spatřili jsme hřeben kopce se sedmým divem světa, Velkou čínskou zdí. Hlavou nám proběhly snad všechny formy superlativ, který český jazyk nabízí – neskutečná, ohromná, majestátní…

V konečné stanici nás potkalo další překvapení, a to v podobě 500 metrů dlouhé cesty na vrcholek zdi, která nebyla jen tak ledajaká. Byla totiž vytvořena z hladkého kamenného povrchu se schody, vedle kterých se nacházely různě dlouhé a strmé nájezdy. V některých případech bylo lepší hopsat po schodech než společně klouzat po nájezdech spíše směrem dolů než nahoru. Tuto část výstupu jsme považovali za jednu z nejobtížnějších.

 

Nakonec se veškerá snaha vyplatila a my dosáhli svého cíle – úseku Čínské zdi - Mu Tian Yu Great Wall (mapa). Byl to fascinující pohled na nekonečně dlouhou masivní zeď, táhnoucí se po hřebenech kopců neproniknutelným lesním porostem. Pro vozíčkáře je tu sice přístupný pouze cca 300 metrový úsek s hrubým kamenným povrchem, ale nám to nevadilo. Pokořili jsme alespoň malý kousek jednoho ze sedmi divů světa. Byl to snad i jeden z nejkrásnějších úseků Čínské zdi. 

 

Co závěrem k Čínské zdi bychom mohli říct. Asi jenom to, že s jedním doprovodem je výstup velmi náročný, ale dá se zvládnout. Výlet bychom doporučovali s asistencí dvou lidí, ale ne vždy je takový luxusní doprovod po ruce Usmívající se. Proto máme pro samotný doprovod jednu velkou radu, a to, aby si sebou vzal minimálně dvě až tři trička na převléknutí, protože se zpotíte víc než v kdejaké posilovně Úžasný. Vozíčkáři na el. vozíku tento úsek bohužel nedoporučujeme Plačící.

   

  

Po návratu zpět na parkoviště nás náš pan řidič odvezl k hrobkám čínských císařů Ming Tombs (mapa). Ty jsou díky nájezdům z většiny přístupné. V areálu Ming Tombs jsme narazili na několik různorodých povrchů, které jsme s vozíčkem hravě překrosli. Areál je rozdělen do několika úseků, které jsou různě roztroušeny po okolí. K velké škodě celého komplexu je skutečnost, že jej Číňané rozdělili frekventovanou silnicí, která narušuje veškerou posvátnost celého místa. 

 

 

 

Cena vstupu pro jednu osobu byla 45 Juanů (2016). Tento celodenní výlet nás dohromady pro dvě osoby vyšel na 1.000 juanů (2016), což je v přepočtu na naší měnu okolo 3.000,- Kč.