Důležité informace Sarajevo Foto: Ulcinj a okolí Video Ubytování
U l c i n j
Města: Ulcinj, Porto Monte Negro, Titav, Kotor, Stari Bar
Vyhlídky: Ulcinjské Staré město
Rekreace: Velika plaža Coral Beach, Pearl Beach
Gastronomické okénko: restaurace Najstariji riblji restoran Misko
Ubytování: Hotel Toti II
Tipy na celodenní výlety v okolí Ulcinju: 1) Kotorská boka (Kotorský záliv) mapa- Porto Monte Negro, Tivat, Kotor
2) Stari Bar - Stará Masline (mapa)
3) Skadarské jezero (mapa)
U l c i n j
- je černohorské přímořské město s krásnou zátokou, jejíž nedílnou součástí je písečná pláž s restauracemi a bary. Na zátoku a vlastně i na celou dolní část města dohlíží z výšky místní středověký hrad se starým městem (mapa), odkud je nádherný výhled na celé okolí. Ze starého města byly vybudovány luxusní hotelové komplexy s romantickými teráskami. Posuďte sami z fotografie, zda by se vám nelíbila večeře při svíčkách s takovýmto výhledem.
Z důvodu zachování středověké autentičnosti vršku to tu není moc bezbariérové. Díky strmému stoupání s hladkým dlážděním je v období deště vršek s hradem doslova nedobytný, a to i pro normálního člověka. Vše se najednou promění v obrovskou skluzavku a máte co dělat, abyste po zadku nesjeli dolů, a přitom si nenatloukli. Za sucha jej vozíčkář s trochou větší pomoci zdolá, ale stojí to dost sil. Pak už se chodí v úzkých hradebních uličkách s kamennou dlažbou. Co se týče dopravy, tak v Ulcinju se připravte na typický balkánský dopravní chaos, kde si každý vykládá dopravní předpisy po svém a parkuje si každý, jak a kde chce. I přesto se zde sejdete s velkou pohostinností a přátelským jednáním.
Velika plaža - Coral Beach a Pearl Beach
Mimo krásného středověkého hradu se Ulcinj může pochlubit 13 km dlouhou písečnou pláží nazývající se Velika plaža (mapa). Vede z Ulcinu na Bojanský ostrov a leží na ní několik placených pláží s občerstvením, lehátky, toaletami a parkovišti jako třeba Coral Beach nebo Pearl Beach. Z pláže je pozvolný přístup do moře vhodný pro malé děti s krásně čistou a teplou vodou. Pronájem lehátek nebo baldachýnů byl k našemu údivu docela levný. Set dvou lehátek s deštníkem 5 euro a celý baldachýn 10 euro na den (2018). Samozřejmě ceny se pláž od pláže lišily.
Gastronomické okénko v Najstariji riblji restoran Misko
Když se vypravíte podél pláže na Bojanský ostrov, dojdete k úseku, kde se řeka Buna vlévá do moře. Pohodlně se sem dá dojet i autem. Podél koryta řeky stojí na dřevěných sloupech krásné maličké domečky. Z některých se časem staly penziony nebo vyhlášené restaurace. My bychom doporučili restauraci Najstariji riblji restoran Misko (mapa), která byla cestovateli TripAdvisor v letech 2014 a 2015 vyhlášena za nejlepší restauraci. Naleznete ji po pravé straně od silničního mostu přes řeku. Z restaurační terasy je nádherný výhled na řeku a její deltu a podkulinářský zážitek se můžeme jenom podepsat. Objednali jsme si zde mořský mix, sepiové rizoto, salát s dezertem a kávou a bylo to jedním slovem vynikající. A cena za mořské speciality? Byla potěšující. Po přepočtu jsme za takové jídlo utratili okolo 1.500, - Kč.
Tipy na celodenní výlety v okolí Ulcinju
První tip na výlet: Kotorská boka, Porto Monte Negro, Tivat, Kotor
Kotorská boka
- nebo chcete-li Kotorský záliv (mapa), leží 90 km – 1:45 hod. jízdy od Toti hotelu. Podél jeho břehu vede úzká obousměrná silnička, která prochází nespočtem malebných vesniček s kamennými domky a nabízí plno krásných výhledů na okolí zálivu. Mimo krásných výhledů vás na silničce čeká neustálé se vyhýbání protijedoucím autům, což může být pro nezkušené řidiče nepříjemná zkušenost. Na nějaká svodidla či zábrany bránící pádu do moře zapomeňte. Proto se tu každý řidič musí spolehnout na svoje řidičské umění a znalost šířky svého auta. Místní obyvatelé se s tímto úkonem moc nemažou. Profičí kolem vás, než řeknete švec. I tak cesta stojí za projetí. Pomalou jízdou se dokodrcáte do přístavu Porto Monte Negro.
Porto Monte Negro
- je nově vybudovaný přístav s luxusními jachtami a plachetnicemi (mapa). Zároveň je i novou městskou částí města Tivat. Jako milionářský pár jsme se procházeli mezi zakotvenými jachtami a pořizovali jednu úchvatnou fotku jachet za druhou. Zároveň jsme obdivovali luxusní hotelové komplexy. Plno dalších hotelů se v době naší návštěvy dostavovalo. Tipujeme, že se přístav do 2 – 3 let stane hojně navštěvovanou turistickou destinací. Tuto skutečnost potvrzuje blízké mezinárodní letiště. Doufejme, že se zdejší prudký rozmach turistického ruchu negativně nepodepíše na okolní malebné krajině se starými kamennými domky, kterým by tím pádem nejspíše hrozilo zaniknutí. Celý přístav je jinak plně bezbariérový, břehy jsou mimo hotelových komplexů lemovány i malebnými obchůdky s luxusním zbožím a kavárničkami s poklidnou a příjemnou atmosférou. Mimo to se v přístavu nachází menší námořní muzeum, jehož součástí je i prohlídka ponorky. V muzeu jsme nebyli, v době naší návštěvy bylo zavřené a na první pohled nebylo bezbariérové.
T i v a t
- do samotného Tivatu (mapa) jsme se nevypravili. Navštívili jsme tu pouze městský park, který se vyznačuje bohatou florou. Parkem vede jedna hrubší asfaltová cesta, z které se oddělují menší paprsky cest s kamenným dlážděním a schody. Pro vozíčkáře park moc odpočinkovým místem není. A vychvalovaná bohatá flora naším knižním průvodcem? Ta nám nepřišla, kdo ví jak úžasná, prostě normální stromy a rostliny jako všude jinde.
K o t o r
- leží kousek od Tivatu (mapa). To je hojně navštěvováno turisty díky svému středověkému opevnění, které se táhne strmými skalami až na vrcholek hory, odkud je za pěkného počasí nádherný výhled na Kotorský záliv. Před kotorskými branami se nachází trh s nabídkou lokálních potravin, který doporučujeme navštívit. Nabídka potravin je bohatá a jejich kvalita vynikající. Ale pozor! Zavírací doba trhu je kolem 17. hodiny.
Samotný Kotor je velmi zajímavé a krásné městečko s dobovými kamennými stavbami s útulnými kavárničkami a restauracemi. Za vstup na již zmiňované opevnění, které je zároveň turistickým tahákem, se platí 8 euro/2018/. Jsou otevřené od 07 – 20 hodin a návštěva pro vozíčkáře není možná. Na výstup si připravte pořádnou obuv a lodičky, sandálky či další obuvnické vychytávky nechte doma. Cesta totiž vede po kamenech a je dost strmá. Na hradby se vstupuje skrze turnikety, kde se zároveň kontrolují lístky. Zhruba uprostřed cesty se nachází malá zastávka v podobě kamenného kostelíku, kde nasbíráte síly na další výstup.
Cesta kolem Kotorského zálivu se nám moc líbila a doporučujeme ji uskutečnit každému, kdo bude mít cestu okolo. Určitě každého zaujmou dva ostrůvky uprostřed zálivu, které jsou vedle sebe, a na jednom je kostel a na druhém mešita.
Druhý tip na výlet: Stari Bar, Stará Masline
Stari Bar
– je starověké město vybudované na úbočí svahů hor (mapa). Díky svojí zachovalosti je město s jeho opevněním a kamennými oblouky na dnešní dobu výjimečné. Výjimečný je i pohled na město z dálky. Je úchvatné vidět středověké město tyčící se hrdě na svazích hor, člověk má tak možnost obdivovat um středověkých stavitelů. Trochu smutná je skutečnost, že díky prudkému turistickému rozmachu, na který zřejmě nedohlíží žádná památková instituce, možnosti krásných výhledů na město mizí ve stínu moderních budov a hotelových komplexů.
Při parkování si dávejte pozor na místní „asistenty“. Jsou to takoví neoznačení pobudové, kteří z vás vylákají 2 eura za to, že před vstupem do města můžete zaparkovat. Přitom vám to podají dost věrohodně a vy jim zaplatíte, aniž by se prokázali jako oficiální zaměstnanci. Faktem je, že nám náš pobuda parkovací místo našel a my tak nemuseli kličkovat úzkými uličkami, kde vládl čilý městský ruch.
Z místa zaparkování vede k městskému opevnění úzká dlážděná ulice lemovaná obchůdky s nejrůznější nabídkou lokálních výrobků. Ulice se však postupně mění v šílený prďák, který končí u samotného opevnění. S vypětím všech sil jsme se vyškrábali k ohromnému opevnění s kamennou bránou. Za ní jsme se bohužel nedostali. Dál totiž vedla cesta s nerovnou kamennou dlažbou, kde již jízda s vozíkem nebyla dost dobře možná.
Stará Masline
- je přírodní zajímavost Stariho Baru Město. Jedná se o olivový háj s nejstarším olivovníkem v Evropě (mapa), kterému je přes 2000 let. Vstup jsou 2 eura za dospělého a 0,5 eura za dítě (2018).
Třetí tip na výlet: Skadarské jezero, Virpazar
Skadarské jezero
- je největší jezero na Balkáně a leží na hranicích Černé Hory s Albánií (mapa). Na severozápadním břehu jezera leží městečko Virpazar (mapa), odkud je čtyřmi způsoby možné prohlédnout si jezero a jeho okolí. Lodí, autem, na kole nebo pěšky. Záleží na každém, jaký způsob si zvolí.
Prohlídka jezera lodí je velmi zajímavý a lákavý způsob. Trasa vede kolem osamělé jezerní pevnosti, leknínovým polem a ptačími hnízdišti. Avšak v období měsíce září tu je poměrně větrno a moc ptáků zde není. Plavba stojí okolo 10 eur na osobu. Osobně jsme tuto možnost nezkusili, protože bylo větrno a nenašli jsme žádnou bezbariérovou loď.
Zato máme zkušenosti prohlídky jezera a jeho okolí autem. Stejným způsobem se dá okolí projet i na kole. Podél jezera vede obousměrná úzká asfaltová cesta, zhruba tak na jedno vozidlo, která se na určitých místech rozšiřuje. Z cesty jsou vidět krásná jezerní panoramata s opuštěnou pevností. Při kochání se okolní krajinou si raději zastavte, nebo si počkejte na nějakou tu vyhlídku. Silnice totiž v převážné většině není vybavena žádnými svodidly, a tak byste mohly zahučet ze strmého srázu někam do lesa. Z toho vyplývá, že vyhýbání se protijedoucímu vozidlu je občas dost adrenalinový zážitek, který se však s nutnou dávkou klidu dá v pohodě zvládnout. Mimo krásných scenérií cesta nabízí i lehké nakouknutí do několika horských vinných osad, které občas připomínali města duchů. Pokud se vám poštěstí jako nám, že zde nějakého toho človíčka zastihnete, doporučujeme se u něho zastavit na ochutnávku místního vyhlášeného červeného vína. Je vynikající.
Z určitých částí silnice se dají uskutečnit nádherné pěší túry. Bohužel jsme se na informačním centru ve městě Virpazar dozvěděli, že tu v okolí není žádná pěší cesta vhodná pro vozíčkáře. Vozíčkáři tak zbývají dvě varianty, jak si okolí prohlédnout, a to autem, nebo na kole. Tak i tak stojí jezero za návštěvu.