Cestování bez bariér

Kategorie: EVROPA

Londýn

Londýn

letiště Stansted    Půjčení auta     Doprava v VB     Doprava v Londýně     Fotky

Lehká obtížnost Doprovod 

Prodloužený víkend v Londýně

 

První den: House of Parlament, Westminster Abbey, SeaLife Aquarium, London Dungeon, London Eye

Druhý den: Museum voskových figurín Madam Tussauds, Baker street, Oxford street, Gerrard street (Chinatown), Piccadilly Circus, Trafalgar Square, čtvrť Mayfair 

Třetí den: Tower Bridge, pevnost Tower, londýnské mrakodrapy, Milenium Bridge, Katedrála Sv. Pavla, Buckinghamský palác, Green park, Hyde park

Čtvrtý den: Greenwich Observatory, Greenwich, Obchodní dům Harrods, Stadion Chelsea, Stadion Wembly

Pátý den: Cambridge

 

Ve středu 18. 05. 2016 ve 23:00 hod. jsme opustili území našeho státu a odletěli směrem londýnské letiště Stansted. Na půdu Velké Británie jsme dosedli přesně o půlnoci londýnského času (-1 hodina našeho času). V půjčovně vozidel (společnost Herts), jsme si půjčili auto a vyjeli na jednohodinovou cestu do hotelu Ruskin.

Den první - Čtvrtek 19. 5. 2016

Centrum Londýna je o víkendech zaplněn víkendovými návštěvníky. Těmto návštěvníkům jsme se chtěli vyhnout, a i přes poplatek za vjezd do centra jsme centrum navštívili. Při prvním dnů jsme navštívili budovu House of Parlament, Big Ben a Westminster Abbey.

 

House of Parlament

House of Parlament nebo Westminsterský palác je sídlo parlamentu spojeného království - Sněmovny lordů. Nachází se na nábřeží u řeky Temže, v sousedství vládních budov. Otevírací doba je od 9 do 17 hodin a uskutečňují se zde prohlídky. Při pohledu na nekonečnou frontu turistů čekajících na prohlídku, nás chuť na prohlídku přešla. Součástí Westminsterského paláce jsou světoznámé věžové hodiny Big Ben. Za palácem stojí gotická budova Westminster Abbey neboli Westminsterské opatství.

Big Ben z London Eye

 

Westminster Abbey neboli Westminsterské opatství 

Oficiální označení je Kolegiátní chrám SV. Petra ve Westminsteru. Chrám patří anglické církvi a je místem odpočinku anglických panovníků, ve kterém se tradičně konají korunovace a svatby. Uvnitř Westminsterského opatství jsme nebyli, ale při pobytu v Londýně jsme zjistili, že všechny jmenované budovy jsou plně nebo aspoň částečně bezbariérové.

Prostřednictvím Westminsterského mostu, jsme se dostali na druhý břeh řeky Temže,Ceník londýnských atrakcíkde se nachází několik atrakcí určené pro turisty a jejich děti. Nejvýraznější atrakce je London Eye (24,95 liber). V přilehlých budovách jsou umístěné další atrakce a to London Dungeon (28,95 liber), London Sea Life Aquarium (24,50 liber), Shreks Adventure (27 liber). Při koupi vstupenek se vyplatí zakoupit si jeden z nabízených balíčků, než si koupit vstupenku na každou atrakci zvlášť.
V každém balíčku je zařazena návštěva London Sea Life Aquarium a dle vašeho výběru si určíte, jakou další atrakci navštívíte. Mezi zmiňovanou nabídkou je zahrnuta i vstupenka do muzea voskových figurín Madame Tussauds (31 liber). U názvů atrakcí jsme uvedli cenu vstupu mimo balíček (rok 2016).
Při zakoupení balíčku, u kterého lze navštívit jednu atrakci, v ceně 40 liber, ušetříte 15,50 liber. Při zakoupení balíčku, u kterého lze navštívit dvě atrakce, v ceně 50 liber, ušetříte 34,45 liber. Při zakoupení balíčku, u kterého lze navštívit 3 atrakce, v ceně 60 liber, ušetříte 51,45 liber (rok 2016).
Zakoupené vstupenky se musí využít do dvou dnů od zakoupení. My si koupili balíček se třemi atrakcemi v hodnotě 60 liber. Jednalo se o London Eye, London Dungeon, Sea London a museum voskových figurín Madam Tussauds. Všechny tyto atrakce jsou bezbariérové a vozíčkáři mají vstup zdarma.
Přímo u London Eye se nachází London Dungeon a London Sea Life Aquarium.

 

Sea Life Aquarium

Je akvárium s mořskými živočichy. Největší atrakce v akváriu je velká nádrž s různými druhy žraloků. Ihned po vstupu nás ohromila prosklená podlaha, kde nám pod nohami proplouvali žraloci. Byl to zvláštní pocit koukat se pod nohy na lidožravého žraloka.

Prostřednictvím počítačové simulace se před námi prošel lední medvěd s mládětem nebo se z vodní hladiny vynořila obrovská kosatka. Společně s touto simulací je na stěnách místnosti promítána polární záře. Při trošce odvahy, kterou jsme neměli, můžete zažít tornádo na vlastní kůži, v prostoru o velikosti telefonní budky.
Konec akvária je zaměřen na ekologii, kanalizaci a čištění vod v Londýně. Celé akvárium je vytvořeno v interaktivním duchu. Je plně bezbariérový díky vnitřním výtahům. Akvárium je vybaveno i toaletou pro vozíčkáře.

Malebné akvárium v Sea Life Aquarium

Perutýn v Sea Life Aquariu3D Kosatka

 

London Dungeon

Před vstupem na atrakci se musí vozíčkáři obsluze předem ohlásit a domluvit se, v jakou dobu mohou přijít. Je to kvůli tomu, aby nebyl narušen chod celé atrakce, který probíhá se skupinou návštěvníků a v ní může být přítomen pouze jeden vozíčkář. London Dungeon je autentická ukázka Londýnské historie, podaná v tajemném a strašidelném duchu. Je plně bezbariérová díky výtahům a vnitřním plošinám. Atrakce je rozdělena do několika různých částí, kterými nás prováděli různí průvodci. Svými hereckými výkony nás doslova vtáhli do historie Londýna. Celá atrakce začala cestou v nákladním výtahu do sklepních prostor, během které nás průvodce zasvětil, co se bude dít.

Následovala projížďka lodí tmavými a strašidelnými kanály (do lodě se hendikepovaný člověk musí přenést a vozíček je dopraven k místu vylodění obsluhou). Po vylodění jsme se odebrali do tmavých uliček s občasným výkřikem leknutí nějakého člověka z naší skupiny. Tmavými uličkami jsme se dostávali na stanoviště, kde nás čekalo zasvěcení do různých dob londýnské historie. Do žaláře s přehlídkou mučících strojů, krvavého pekařství, míst kde řádí Jack rozparovač, luxusní duchařské hospody, zrcadlového bludiště a zasvěcení do historie a tradice při oběšování lidí. Nakonec nás potkalo samotné oběšení, kam z bezpečnostních důvodů nejsou vpouštěni vozíčkáři, malé děti nebo lidi se slabým žaludkem. Je to pochopitelný, jednalo se o lavici, která se s námi propadla do země. Přitom je pořízena vaše vylekaná fotografie, která je k zakoupení za 10 liber.

Konec celé atrakce je zpříjemněn posezením v dobové a tajemné anglické hospůdce, kde je zdarma nabízen nápoj dle vašeho přání, a to alko i nealko.

 

London Eye 

Je obří ruské kolo, ze kterého je za jasných podmínek nádherný výhled na celé Londýnské centrum. London Eye se s každým návštěvníkem otočí pouze jednou a jedna otočka trvá 30 minut. London Eye je pro návštěvníky přístupné do 20:00 hodin, noční projížďky na London Eye se nedělají. Kabinka London Eye se dá pronajmout k svatbám, k narozeninovým oslavám, či jiným akcím. 

London Eye je plně bezbariérový, každému nastupujícímu a vystupujícímu vozíčkáři je kolo zastaveno a ke kabině přiložena nájezdová plošina. Vozíčkáři tu mají částečný přednostní vstup a nemusí čekat v dlouhé frontě turistů.
V ceně projížďky je projekce ve 4D kině, která trvá cca 4 minuty. 4D kino se nachází v budově, naproti London Eye. Kino je taktéž plně bezbariérová a doporučujeme ho určitě navštívit.

Temže a London Eye

Vyhlídka z London Eye

 

Den druhý - Pátek 25. 5. 2016

V tento den jsme si naplánovali návštěvu muzea voskových figurín, Madam Tussauds. Baker street, Oxford street, Gerrard street, Piccadilly Circus, Trafalgar Square a čtvrť May Fair.

Museum voskových figurín Madam Tussauds

Byli jsme zde nemile překvapeni, jelikož z technických důvodů, nechtěli dovnitř vpustit vozíčkáře. Nefungoval jim totiž výtah a z tohoto důvodu byl vydán zákaz vpouštění hendikepovaných, kteří nejsou schopný vyjít schody. Nepomohl ani fakt, že vozíčkáře mohli vytáhnout dva asistenti.

Když jsme poukazovali na to, že nám při koupi vstupenek říkali, že je muzeum bezbariérové, začali se zaměstnanci podivovat nad tím, že museum je cca měsíc pro hendikepované lidi uzavřené. Na reklamaci koupených vstupenek jsme byli odkázáni k místu, kde jsme si je koupili. Samotné muzeum peníze za vstupenky nekoupené v museu nevrací. Pro nás byla reklamace dost nesmyslná, jelikož se muzeum nachází hodinu cesty autem od centra, kde jsme vstupenky nakoupili. Jako revanš nám byly dány volné lístky do musea, které se museli do roka využít. Rozhodli jsme se, že Míšu necháme před museem svému osudu a vydali se na návštěvu musea.
Vnitřek musea je při fungování výtahů plně bezbariérový. Lze se zde vyfotografovat s vozkovými figuríny ztvárňující slavné osobnosti a to s politiky, sportovci, britskou královskou rodinou, zpěváky, spisovateli, herci, akčními hrdiny atd. Část musea je věnována výrobě voskových figurín. Závěr musea je ukončen 4D kinem.
Závěrem bychom k museu chtěli říct, že je zapotřebí se osobně informovat přímo v museu, zda jsou přístupní pro hendikepované lidi, nebo ne. Stačí jeden jediný technický problém a ihned je vozíčkářům vstup zakázán. U nás to byla pouze jedna technická závada na vstupním výtahu, jinak bylo vše pro hendikepované funkční.

Sherlock Holmes, Baker Street 221b

Baker street

V této ulici se nachází muzeum slavného fiktivního detektiva Sherlocka Holmese, který bydlel v domě číslo 221B. Muzeum není vůbec bezbariérové, pro vozíčkáře je pouze přístupný obchod se suvenýry, kde se u vchodu musí překonat jeden schod.

Oxford street

Považována za jednu z nejznámějších ulic vhodné pro nákupy. Nachází se zde velká obchodní centra a mnoho dalších menších obchodů. Například zde naleznete první a nejstarší obchodní dům na světě, Selfridge, obchodní dům House of Frase nebo známý obchodní dům Harrods. Většina těchto obchodů je bezbariérová a naleznete v nich luxusní sortiment výrobků světoznámých značek. Kousek od obchodního domu Selfridge, v ulici Brown Hart Gardens, se nachází neomezené parkování pro hendikepované.

Gerrard street

Kolem této ulice je umístěno Chinatown, kde je řada čínských restaurací, pekáren, supermarketů, obchodů se suvenýry a dalších čínských-run podniků. Bohužel převážná část těchto podniků nejsou bezbariérové. Největší problém v restauracích je s WC, ke kterým se musí sejít nebo vyjít po úzkém schodišti, anebo jsou malé i pro normálního člověka.

Výzdoba domů v Chinatown

Piccadilly Circus 

Je náměstí často srovnávané s New Yorkským Time Square. Bylo vybudováno v roce 1819 pro spojení Regent Street, s obchodní třídou Piccadilly. Náměstí je věhlasné díky velkým neonovým reklamám upevněných na rozích budov. Kromě neonových reklam tu nalezneme i kašnu Shaftesbury Memorial Fountain stojící před divadlem Criterion. Kašna byla na náměstí postavena v roce 1893, jako památka na dobročinnou práci hraběte ze Shaftesbury. Na vrcholu památníku je umístěna okřídlená socha, známá pod názvem Eros, podle řeckého boha lásky.

Trafalgar Square

Jde o náměstí v samém srdci Londýna. Dominantou náměstí je kamenný Nelsonův sloup, o výšce 61 m. Kamenný žulový sloup je obklopen fontánami a čtyřmi obrovskými, bronzovými sochami lvů. Společně s touto dominantou se zde nachází i Národní galerie. Na náměstí je plno podchodů, které umožňují spojení se stanicí metra Charing Cross.

Cestou z náměstí Trafalgar Square k parkovišti, v ulici Brown Hart Gardens, jsme prošli okolo hotelu Ritz a přes čtvrť May Fair dorazili na parkoviště k autu.

Čtvrť Mayfair

Je luxusní, bohatýrská čtvrť, kde sídlí například prodejci luxusních automobilových značek Bentley, Rols Rois, Porsche… V této čtvrti jsme se setkali se špatnými nájezdy na chodníky. Některé z nich byly vybaveny příkrým nájezdem se špatným sklonem nebo s žádným nájezdem.

 

Den třetí – Sobota 21. 5. 2016

V tento den jsme si naplánovali Tower Bridge, Milenium Bridge, Katedrála SV. Pavla, Shakespearovo divadlo, Buckinghamský palác, Green park a Hyde park.

Tower Bridge

Je to jeden z hlavních symbolů Londýna. Most je vybaven dvěma vysokozdvižnými lávkami, spojující obě věže mostu. Prostřednictvím těchto lávek se dá přes most přejet autem, nebo přejít pěšky. Tower Bridge je od samotného břehu řeky přístupný pro vozíčkáře, a to díky venkovním výtahům na bocích mostu. Tyto výtahy však nejsou 100%. Ráno jsme jeden z nich využili a odpoledne už byl nepojízdný.
Pohyb po mostu je zcela bezproblémový, a to díky rovnému asfaltovému povrchu. Pro turisty je přístupná i horní vyhlídka (lávka mezi věžemi s prosklenou podlahou). Tato vyhlídka je taktéž plně bezbariérová. Ve věžích jsou vybudovány výtahy, které turisty vyvezou na vrcholek věží. Rodina zde za vstup zaplatí 18 liber, dospělí 9 liber.

Tower Bridge

U pevnosti Tower jsme navštívili Food Market. Jednalo se o stánky s rychlým občerstvením, ve kterých se nabízeli jídla z různých mezinárodních kuchyní. Odtud jsme po promenádě, okolo pevnosti Tower, pokračovali k jejímu vchodu. Promenáda je dlážděna velkými kostkami a jedním pruhem s hladkým dlážděním. U vchodu do pevnosti je obchod se suvenýry a plno restaurací s kavárnami, ve kterých je bezbariérové WC. Zhruba 10 minut chůze od pevnosti stojí známé Londýnské mrakodrapy The Gherkin (mrakodrap ve tvaru vajíčka), The Cheese Fráter, Walkie-Talkie atd. O víkendu jsou ulice poblíž mrakodrapů klidné. Nakonec jsme pevnost Tower obešli a vrátili se zpět na druhý břeh řeky Temže.

 Tower BridgeMuffin

Odtud jsme po promenádě pokračovali proti proudu řeky směrem ke katedrále Sv. Pavla. Cestou jsme minuli zastřešenou nákupní galerii, kde je možnost zahrání si na štěrkovém povrchu Petanque, nebo si po náročném chození odpočinout na lavičce či v kavárně. U Milenium Bridge jsme se zastavili u Shakespearova divadla, kde je možné za dobrého počasí shlédnout představení pod oblohou. Po Milenium Bridge jsme pak došli až ke katedrále SV. Pavla.

Milenium Bridge a katedrála Sv. Pavla

 

Milenium Bridge

Je archektonicky zajímavý most pro pěší, který je plně bezbariérový a bez schodů.

Katedrála Sv. Pavla

Katedrála je využívaná britskou královskou rodinou k svatbám, pohřbům a dalším jiným církevním obřadům Westminsteského opatství. Poslední významnou událostí, zde byla svatba prince Charlese a princezny Diany. Katedrála je přístupná za 18 liber a je plně bezbariérová. Vchod pro vozíčkáře je viditelně označen a nachází se z boku, po pravé straně od hlavního vchodu do katedrály. V tomto bočním vchodu je umístěn vnitřní výtah, kterého si běžný návštěvník ani nevšimne. Vstup zdarma je pouze při konání církevních mší. Poblíž katedrály se nachází stanice metra St. Paul´s.

Milenium Bridge a katedrála Sv. Pavla, St. Paul´s.

Auto jsme zaparkovali na neomezeném parkovacím místě pro vozíčkáře od 18:30 hod. v ulici Cheste street naproti parku Green park.

Buckinghamský palác

Je oficiální londýnské místo britského panovníka. Palác má funkci londýnské rezidence královny Alžběty II. Je to i důležitým místem, kde se konají oficiální uvítání hlav států nebo akcí pořádaných dvorem. Palác je velkou turistickou atrakcí. Britové se před palácem shromažďují v dobách národního veselí a krizí, podobně jako Češi na Václavském náměstí u koně.
V době nepřítomnosti královny vlaje nad palácem britská státní vlajka a v době přítomnosti je vyvěšena královská standarta. V paláci je turistům zpřístupněno pouze západní křídlo, a to i pro vozíčkáře. Vnitřek paláce jsme nenavštívili. Prostor okolo paláce je bezbariérový. Pozor si musíte dávat při přecházení silnice, protože tu nefungují semafory. Přímo uprostřed prostoru před branami Buckinghamského paláce stojí velkolepý pomník královny Viktorie. Jde o památník o výšce 25 metrů a na jeho vybudování bylo spotřebováno 2300 tun bílého mramoru. Součástí pomníku jsou dvě majestátní lví sochy se zlatým sousoší na vrcholu.

Brána Buckinghamského paláce

Green park

Byl zřízen v roce 1660 a patřil k loveckému revíru Jindřicha VIII. Po zpřístupnění parku veřejnosti byl park v 18. století oblíben k soubojům mezi muži. V součastné době je veřejností využíván k relaxaci a sportovním aktivitám. Park je kopcovitý a cesty, vedoucí skrz park, jsou asfaltové a určené pouze pro chodce či běžce. Cyklisté zde mají vyhrazené cesty mimo střed pak.

Hyde Park

Byl také vladařem Jindřichem VIII využíván pro lov. Na počátku 17. století byl park zpřístupněn veřejnosti a záhy se stal jedním z hlavních prostranství města. V parku se nachází umělé jezero, v němž se dá koupat nebo jezdit na loďkách. Park byl využíván také k soubojům mezi muži, ke koňským dostihům, k demonstracím, koncertům a přehlídkám. V součastné době park slouží k relaxaci a sportovním aktivitám londýňanů. Na východě parku je vybudována pamětní fontána princezny Diany. Park nabízí velkou nabídku zajímavých zákoutí s fontánami nebo dalšími významnými místy, například místo Speaker´s Conner. Je nejznámějším místem určené pro svobodu projevu, kde si každý člověk může vykřikovat, co se mu zlíbí, aniž by byl za svůj projev postižen trestem. Existuje od roku 1872 a nachází se na rohu parku. Park je plně bezbariérový, protkaný asfaltovými cestami, které jsou určeny pro chodce, běžce nebo cyklisty.

Hyde Park

Den čtvrtý – Neděle 22. 5. 2016

V tento den jsme se vydali mimo centrum Londýna. Naplánovali jsme si návštěvu Greenwich, fotbalový stadion Chelsea, okolí stadiónu Wembly a obchodní dům Harrods.

Greenwich Observatory

Leží v Greenwich Parku a jde o observatoř, kudy prochází nultý poledník. Na tomto místě se dělí zeměkoule na východní a západní polokouli. Můžete se zde vyfotit, jak stojíte jednou nohou na východní a druhou nohou na západní polokouli, anebo se kochat nádherným výhledem na centrum Londýna. Společně s observatoří se zde nachází námořní muzeum, kde je zachycen vývoj námořní dopravy, vývoj určování polohy na moři, vývoj telefonů a komunikace, nebo vývoj měření času a hodin. Vstup do observatoře stojí 9,50 liber a doprovod má vstup zdarma. Museum s observatoří je plně bezbariérový. Výjimkou je věž observatoře. Bezbariérovost observatoře zajišťuje venkovní plošina a v muzeu výtahy s vnitřními plošinami. 

Na kopec k observatoři vede pro vozíčkáře asfaltová cesta do mírně prudšího kopce. S vypětím všech sil by se samotný vozíčkář na kopec dostal, je ale lepší mít u sebe doprovod.

Vyhlídka z Greenwich

Greenwich

Oficiálně je to městská část Greenwich (London Borough of Greenwich), která vznikla v roce 1965. V přístavu Greenwich Pier se v této městské části nachází muzeum Cutty Sark, které bylo vytvořené ze staré britské plachetnice se jménem Královna oceánů (z roku 1869). Ve své době byla tato plachetnicová loď nejrychlejší na světě. Muzeum, aspoň co jsme viděli, je bezbariérové. Navštívili jsme tu pouze obchod se suvenýry.
Kromě muzea je zde možnost navštívit Greenwich market. Jde o krytou tržnici založenou v roce 1737, kde naleznete starožitnosti, umění, domácí řemesla a stánky s mezinárodní kuchyní (je zde k dostání České pivo).

Vchod do Greenwich marketuGreenwich market jídlo

Pomník Diany v OD Harrods

Obchodní dům Harrods

Jde o jeden z nejznámějších a nejstarších obchodních domů na světě. Najdete zde obchody s luxusními značkami oblečení, salóny krásy, diazoniovou   i normální elektroniku, nebo sekci s luxusními manželskými postelemi. 

Nejzajímavější z celého domu je schodiště s eskalátory,  které jsou ve stylu starověkého Egypta. Na eskalátorech jsme se nestačili podivovat nad nádherným provedením pozlacených egyptských soch, balkónu, sfing atd. V přízemí obchodního domu, je pomník věnován zesnulé princezně Diany a jejímu příteli Dodimu Al-Fayedovi, kteří tragicky zahynuli při autonehodě. Před pomníkem je umístěno bronzové sousoší ztvárňující tančící milence na pláži, pod křídly albatrose.

Stadion Chelsea

Je obklopen dvojicí čtyřhvězdičkových hotelů (Millenium a Copthore) a několika restaurací. Po stadionu se pořádají turistické túry, které jsme nevyužili, protože byl pro veřejnost uzavřený. Navíc se tu hrály fotbalové zápasy mezi dětskými fotbalovými týmy. Když budete mít štěstí na hodného hlídače, jako jsme měli my a slušně jej požádáte, na chvilku vás určitě pustí na stadion k pořízení pár fotek stadionu.

Stadion ChelseaStadion Chelsea

Stadion Wembly

Světoznámý stadion, kde se pořádají turnaje v tenisu, jako například Wimbledon. Nachází se v London Borough of Brent. Bohužel u tohoto stadionu jsou hlídači dost nepřívětivý a pečlivě chrání areál s tenisovými kurty. Nenechají zde nikoho pořizovat fotografie, ani před vjezdovou bránou do areálu. A to ani přesto, že nenarušujete soukromý pozemek.
Po areálu se pořádají turistické túry, které stojí 20 liber na osobu. Tato cena nás dost odrazovala, a proto jsme nabídku nijak nevyužili. Pokud sem zavítáte, obrňte se velkou trpělivostí při hledání stadionu. Cesta k němu je totiž velmi špatně značená.

Stadion ve Wembly

 

Den pátý – Pondělí 23. 5. 2016

V tento den jsme ukončili pobyt v Londýně a vydali se na výlet do městečka Cambridge, které je vzdáleno jednu hodinu jízdy od hotelu. Od Cambridge je 50 km (40 minut jízdy autem) vzdálené letiště Stansted.

Cambridge

Cambridge

Jde o pokojné, starobylé, univerzitní město s historickými kampusy a kolejemi. Nachází se zde tři zajímavé ulice, kde jsou k vidění historické budovy univerzity a vyplatí se je určitě navštívit. V areálu univerzity lze navštívit zahradu s vodními kanály, ve kterých se můžete za 16 liber projet lodí.

Cambridge kanál